Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Uczenie się przez doświadczanie – Martyna Lange

Nowe miejsce, nowa szkoła, nowe możliwości i oni… młodzi nauczyciele, którzy rozpoczynają swoją przygodę z nauczaniem. Mówi się, że jest coraz mniej  nauczycieli z powołania, szczególnie wśród młodego pokolenia. Trafiają się jednak perełki, które chcą działać i z pasją podchodzą do swojego zawodu. Martyna Lange jest dowodem na to, że wiara w siebie popłaca i przynosi piękne rezultaty we współpracy z dziećmi. Budowanie swojego doświadczenia rozpoczęła 5 lat temu i chociaż nie zawsze było kolorowo, nie poddała się i konsekwentnie pracowała nad sobą. Dzisiaj jest pełną entuzjazmu nauczycielką w przedszkolu Marii Montessori, codziennie poszukuje i odkrywa sposoby jak pomóc przedszkolakom rozwinąć skrzydła.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, rozpoczynając pracę jako nauczyciel?

Kluczem do sukcesu jest dobra komunikacja, szczerość, a także wzajemny szacunek. Warto porozmawiać z dyrekcją o swoich oczekiwaniach, pomysłach, sposobie prowadzenia zajęć oraz poprosić o jasne przedstawienie warunków i co ważne określenie zakresu obowiązków. To nie jest łatwy zawód, trzeba być asertywnym, nie dać się wykorzystywać i jasno stawiać granice.

Nie można również zapominać o sobie.

Szczęśliwy nauczyciel to szczęśliwi wychowankowie. Martyna podkreśla ogromną rolę wiary w siebie, swoje możliwości oraz talenty, które trzeba pielęgnować. Nowe technologie sprawiły, że obecnie możemy znaleźć źródło wiedzy niemal wszędzie: podcasty, e-booki, kursy, czy inspirujący profile w mediach społecznościowych. Samorozwój jest bardzo ważny w życiu każdego z nas. Pozwala osiągać cele, pobudza kreatywność, a co za tym idzie nabyć nowe umiejętności, dzięki czemu można jeszcze efektywniej pracować.

Pamiętajmy, że w centrum zawsze pozostaje dziecko.

Warto wejść  w jego świat, dbać o to, aby uwierzyło w siebie i swoje siły. Oczywiście błędy będą się pojawiać, ale właśnie, to jest w tym najpiękniejsze, bo prowadzi do refleksji. Jeśli tylko pozwolimy dzieciom doświadczać poprzez własne próby, to one prędzej, czy później dojdą do tego, dlaczego tak się stało, znajdą przyczynę i to będzie dla nich najbardziej wartościowa lekcja. Serdecznie zapraszamy na energetyczną rozmowę z młodą nauczycielką Martyną Lange, która zdradza nam skąd w niej tyle zapału, co ją inspiruje i jak ładuje akumulatory do pracy z dziećmi. Całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale

Listen to „ONDU#114: Uczenie się przez doświadczanie – Martyna Lange” on Spreaker.