Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Akademickie zacisze czyli pedagogia pozytywna profesora Romana Lepperta

Wyobraźcie sobie szkołę, do której dzieci chętnie przychodzą i aktywnie udzielają się na lekcjach, w której wszyscy nastawieni są na rozwój i poszerzanie horyzontów uczniów, w której po prostu chce się być. Brzmi pięknie prawda? Co więc należałby zmienić, aby przybliżyć nas do takiego modelu edukacji? Na przeciw wychodzi nam pojęcie pedagogiki szczęścia, która mówi o wartościach takich jak kreatywność, dobrostan, relacje, pasje, poczucie obowiązku, czy humoru. Szczęście człowieka jest gwarantem samorealizacji, refleksji, otwartością na zmiany i wyznaczania nowych celów, których realizacje stają się pasją. Prof.dr hab. Roman Leppert od ponad roku prowadzi spotkania LIVE pod nazwą „Akademickie zacisze”, w którym wraz ze swoimi gośćmi poszukuje wspólnego języka komunikacji dla świata nauki, szkoły oraz przedszkola. 

Dlaczego więc tak wiele osób zauważa niedociągnięcia w polskiej edukacji, pragnie zmian, ale boi się działać? Niestety, nas jako społeczeństwo charakteryzuje kultura narzekania, brak zaufania, a także brak akceptacji do odmienności. Często ci, którzy zdobywają się na odwagę i odchodzą od utartych schematów, spotykają się z brakiem zrozumienia oraz buntem ze strony współpracowników. Jeśli jednak nie podejmiemy trudu i ciągle będziemy żyć w posłuszeństwie, uczyć zadań zleconych, a nie własnych a, co więcej nie będziemy ich nie realizować, to nic się nie zmieni. Wszyscy będą szli drogą, która już jest sprawdzona (niekoniecznie dobra). 

Jak podkreśla profesor, ujednolicanie społeczeństwa jest złe. Potrzeba reformy w przygotowaniu nauczycieli do rozwoju i utwierdzenia ich, że nie każdy musi być taki sam. Każdy ma inne talenty, które w zespole mogą pięknie działać i się wzajemnie uzupełniać.

Pamiętajmy, że uczenie się, to proces całożyciowy. Można narzekać na absolutnie wszystko i wszystkich, ale warto zadać sobie pytanie, co możemy zrobić sami dla siebie? Każdy ma obowiązek szukania, ale każdy również ma prawo do błędu. Gdybyśmy już dawno spojrzeli na edukację w ten sposób, to być może teraz bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. 

Serdecznie zapraszamy na rozmowę z Prof. dr hab. Romanem Leppertem, podczas której poruszyliśmy wiele ważnych i rozwojowych tematów. Całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale

Listen to „ONDU#113: Akademickie zacisze czyli pedagogia pozytywna profesora Romana Lepperta” on Spreaker.