Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Gram aby wygrać – Aleksandra Kaczmarska

Świat idzie do przodu, a wraz z nim rosną wymagania, co do sposobu prowadzenia zajęć szkolnych.

Przed nauczycielami pojawia się prawdziwe wyzwanie w postaci przeprowadzenia lekcji w sposób interesujący dla uczniów. Aleksandra Kaczmarska to nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, która stanęła na wysokości zadania i do życia szkolnego wprowadziła gry! Dlaczego właśnie taka metoda? Odpowiedź jest prosta, dzieci od najmłodszych lat uczą się poprzez doświadczanie, dlatego połączenie edukacji z elementami zabawy jest idealnym rozwiązaniem. Uczniowie zdecydowanie chętniej biorą udział w lekcji, co przekłada się na ich rozwój zarówno edukacyjny, poznawczy, emocjonalny, jak i fizyczny. 

Gry kształtują na wielu płaszczyznach. Wśród nich warto wymienić wartości takie jak: 

  • Ćwiczenie koncentracji,
  • Nauka logicznego myślenia, 
  • Działania na liczbach,
  • Spostrzegawczość, 
  • Koordynacja wzrokowo-ruchowa,
  • Nauka współzawodnictwa, 
  • Umiejętność komunikacji, negocjacji oraz współpracy.

Oczywiście plusów grania jest o wiele więcej, dzieci podczas zabawy pobudzają swoją wyobraźnię, a także często przyswajają tematy edukacyjne w zakresie matematyki, języka polskiego, historii, angielskiego, czy pozostałych przedmiotów szkolnych. Można więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że gry są prawdziwą skarbnicą wiedzy. 

Podczas grania trzeba trzymać się zasad i postępować uczciwie.

Uczeń powinien sam znaleźć drogę do zwycięstwa. Jednak nie wszystkie dzieci dobrze znoszą przegraną. Co więc możemy zrobić, aby zrozumiały, że celem gry wcale nie jest wygrana? Odpowiedź jest prosta- komunikacja, z dziećmi należy rozmawiać otwarcie. Warto też wcześniej przygotować je emocjonalnie na to, że może wystąpić taka sytuacja. To dla nich bardzo cenna lekcja. Uczeń ma szanse przeanalizować przebieg rozgrywki, ustalić co się wydarzyło, dlaczego i jak może następnym razem działać, aby uniknąć pomyłek. Pomimo to zdarza się, że emocje biorą górę, wtedy dobrze dać dziecku czas na uspokojenie się, a następie podjąć rozmowę.

Gry pobudzają wiele zmysłów i są prawdziwym treningiem dla mózgu, dlatego warto wprowadzić je do nauczania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak to zrobić oraz w jakie gry warto zainwestować, koniecznie posłuchaj rozmowę z Aleksandrą Kaczmarską. Całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale. 

Listen to „ONDU#115: Gram aby wygrać – Aleksandra Kaczmarska” on Spreaker.