Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Jak wygląda szkoła w UK?

Jak wygląda szkoła w UK? A jak wyglądają nasze szkoły? Funkcjonowanie placówek edukacyjnych w Polsce znamy bardzo dobrze. Ciągłe ocenianie,  gonitwa i twarda szkoła systemowa to zdecydowanie coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Okazuje się jednak, że nie wszędzie szkolnictwo wygląda tak samo i można nauczać inaczej. Barbara Tylec- nauczycielka z 23-letnim doświadczeniem jest tego najlepszym przykładem. Podczas swojej kariery w Polsce pracowała w gimnazjum, liceum oraz szkołach wyższych, gdzie była znana ze swojego surowego nauczania. Swoją przemianę zaczęła po przeprowadzce do Anglii. Tam  po raz pierwszy zetknęła się z zupełnie nowym systemem i zrozumiała, że nie trzeba być „strasznym”, aby skutecznie przekazywać wiedzę. Aktualnie jest nauczycielką w szkole podstawowej Marie Montessori. 

Jak wygląda lekcja w katolickiej angielskiej szkole?

Zacznijmy od tego, że nie ma typowej dla nas tablicy do pisania kredą, jest tylko multimedialna. Dzieci siedzą w grupach maksymalnie 6-osobowych, dostają ćwiczenia zróżnicowane pod kątem zaawansowania i same decydują, które z nich chcą rozwiązać. Po zakończonej lekcji omawiany jest jej przebieg, aby zarówno nauczyciele, jak i uczniowie wymieniali informacje. Fakt, który zapewne wiele osób zaskoczy- w szkole nie ma podręczników. Dzieci dostają informację zwrotną w formie ustnej albo za pomocą naklejek, czy stempelków. Jeśli rodzic chce zobaczyć, jaki materiał jest realizowany podczas zajęć, ma do nich dostęp po zalogowaniu się na platformę online. 

Angielska szkoła działa na kilku ważnych filarach.

Są one wpajane dzieciom już w przedszkolu, aby z każdym nowym etapem pamiętały jakie wartości są ważne i pozwolą im dobrze funkcjonować nie tylko w szkole, ale i życiu codziennym. Pośród nich warto wyróżnić rodzinne relacje, tolerancję dla wszystkich, aspirowanie do bycia lepszym człowiekiem, współprace oraz harmonie. Barbara podkreśla, że wszystko opiera się o relacje i chociaż panująca dyscyplina jest duża, to jednocześnie dzieci są szczęśliwe. 

Serdecznie zapraszamy na rozmowę z nauczycielką Barbarą Tylec, która opowiedziała o systemie i podejściu do nauczania w Anglii. Całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale. 

Listen to „ONDU#116: Szkołą w UK – moje drugie życie w edukacji – Barbara Tylec” on Spreaker.