Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Dlaczego klasy autorskie nie zmieniły polskiej edukacji? – dr Lidia Wollman

W rozmowie z dr Lidią Wollman szukaliśmy między innymi odpowiedzi na pytanie: Dlaczego klasy autorskie nie zmieniły polskiej edukacji?

Jak to jest, że to, co teraz jest uważane za innowacyjne, kiedyś było czymś normalnym?

Polska edukacja zmienia się i mamy coraz więcej nauczycieli, którzy działają inaczej, podążają za pasjami i chcą zarażać nimi swoich uczniów. Niestety jednak nadal ta ilość jest za mała, aby odczuć realne zmiany w nauczaniu. 

Lidia Wollman była doktorem nauk humanistycznych do 30.09.2021, a w 1993 roku rozpoczęła po raz pierwszy pracę ze swoją autorską klasą. Nie miała tam przedmiotów, ocen, bazowała natomiast na angażowaniu i uaktywnianiu uczniów poprzez projekty. Jesteśmy przyzwyczajeni do oceniania w szkole, Lidia była temu przeciwna i zamiast świadectw, napisała do każdego ucznia personalizowany list, a rodzice dostali roczną ocenę opisową, w której były zaznaczone wszystkie kompetencje ich dzieci.

Jakie są problemy współczesnej edukacji?

Po pierwsze nauczyciele boją się działań innowacyjnych! To,  co aktualnie jest rewolucją np. wyjścia outdoorowe, kiedyś było na porządku dziennym. Nauka była radosna, pełna pasji i zaangażowania nauczycieli. Po drugie, placówki edukacyjne zapominają o najważniejszym- powinno się przede wszystkim rozwijać umiejętności przydatne nie tylko do egzaminu, ale również do życia pełnego zmian, problemów, sytuacji trudnych, z którymi trzeba będzie sobie radzić. Młodzież wychodząc ze szkoły, powinna być gotowa i chętna do działania niezależnie od tego, co się dzieje. 

Jak wiemy wprowadzanie zmian, szczególnie w nauczaniu nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak im nas więcej, tym szybciej będziemy mogli osiągnąć wymarzony cel i odczarować polską edukację, aby nasi uczniowie wyrośli na mądrych i świadomych swoich kompetencji ludzi. Pamiętajcie, że można iść inną ścieżką i każdy nauczyciel powinien „czuć”, to co robi oraz wierzyć, że jeśli działa z pasją to wszystko się uda. 

O historii Lidii moglibyśmy naprawdę dużo napisać… jednak najlepiej jak przesłuchacie jej sami. Serdecznie zapraszamy na wspaniałą rozmowę z Lidią Wollman, całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale.

Listen to „ONDU#110: Dlaczego klasy autorskie nie zmieniły polskiej edukacji?- dr Lidia Wollman” on Spreaker.