Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Dzieci z zespołem Aspergera w szkole – Monika Szulkowska.

Według badań jeden na stu piętnastu uczniów ma zespół Aspergera, czyli najłagodniejszą formę autyzmu. Nie jest to jednak choroba a zaburzenie rozwoju, które objawia się innym postrzeganiem świata oraz trudnością z przystosowaniem się do określonych norm, czy postaw. Zaburzeń nie da się wyleczyć, ale można podjąć terapie, które prowadzone regularnie daje szanse na pozytywne efekty.

Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest bagatelizowanie problemu oraz usprawiedliwianie zachowania na przykład trudnym wiekiem, czy charakterem dziecka.

Jednak prawdą jest, że pierwsze objawy zaburzeń można zaobserwować już u naprawdę małych dzieci. Im wcześniej diagnoza zostanie postawiona, tym lepiej dla rozwoju malucha. Po pierwsze rodzic ma czas na oswojenie i zaakceptowanie nowej sytuacji, a po drugie można zacząć działać. Kolejną ważną kwestią jest rozmowa z dzieckiem, uświadomienie go o zaburzeniu i pomoc w zrozumieniu sytuacji. To zaoszczędzi młodemu niepotrzebnych problemów psychicznych, które mogą nastąpić, kiedy za późno uświadomi sobie, że jest inny od swoich kolegów i koleżanek.  

Czego rodzic dziecka z zespołem Aspergera może oczekiwać od placówki edukacyjnej?

Warto wiedzieć, że w każdej szkole jest opcja lekcji do pięciu osób w klasie, co zapewnia pełne skupienie podczas przyswajanego materiału. Jest to szczególnie pomocne na przedmiotach, których uczeń nie rozumie. Kolejną istotną sprawą są terapie zawarte w orzeczeniu. Jeżeli dana placówka nie ma w zespole specjalisty z danej dziedziny, to dyrektor zobligowany jest do ściągnięcia kompetentnego nauczyciela, który będzie pracował z dzieckiem. 

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, z jakimi problemami zmaga się dziecko, trzeba zawsze być dla niego, wspierać go i pomagać w rozwijaniu skrzydeł. Serdecznie zapraszamy na rozmowę z nauczycielką języka polskiego i angielskiego Moniką Szulkowską, która jest również mamą Igora, chłopca z zespołem Aspergera. Dyskutowaliśmy na temat tego zaburzenia, świadomości, szkole i nie tylko! Całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale.