Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Biologia z blondynką

Biologia z blondynką

Podczas edukacji szkolnej uczeń styka się z różnymi obszarami nauki, dzięki którym poszerza horyzonty i zaczyna się powoli ukierunkowywać. Jednak zanim wybierze konkretny profil, ma na swojej drodze kilka przedmiotów z podstawy programowej. Jednym z nich jest właśnie biologia, czyli jedna z najbardziej obszernych dziedzin, z jakimi przyszło nam się zetknąć w szkole. 

Na samym początku w podstawówce, dzieci mają przyrodę, czyli mieszankę biologii, geografii i fizyki. Natomiast od 5 klasy wchodzi już typowa biologia, którą uczniowie poznają przez kolejne lata edukacji. Oczywiście młodzież na etapie szkoły średniej wybiera czy chce kontynuować lekcje w trybie podstawowym, czy chce pójść na rozszerzenie i zdawać ten przedmiot podczas egzaminu dojrzałości.  

Biologia jest bardzo obszerną dziedziną, cały czas wchodzą nowe badania, odkrycia, doświadczenia, które wymagają znajomości wielu szczegółów. Egzamin z tego przedmiotu uważany jest, za jeden z najtrudniejszych na maturze i chociaż jego formuła zmieniła się, to poziom cały czas jest podwyższany.

Kiedyś należało napisać długi esej w podanym temacie, najlepiej z zawarciem rysunków biologicznych, a aktualnie możemy spodziewać się całego przekroju wiedzy. Dzięki temu uczeń, który czuje się mocniejszy w konkretnych tematach, ma sporą szansę, że trafi na ulubione działy podczas matury. Warto mieć na uwadze, że pozytywny wynik między innymi z biologii jest biletem wstępu na studia medyczne, dlatego przyszli studenci podczas nauki sięgają po podręczniki nie tylko licealne, ale również akademickie. 

Joanna Gadomska – autorka bloga „Biologia z Blondynką”, nauczycielka nagrodzona tytułem Edukatora Roku 2020 w kategorii Ekologia. Na co dzień prowadzi lekcje biologii, podczas których ceni sobie kreatywne podejście do tematu. Uwielbia dzielić się wiedzą poprzez rozrysowywanie danego tematu na tablicy, wychodzić z młodzieżą w teren i pokazywać ten świat poprzez „zabawę”. Mózg zapamiętuje wszystko to, co budzi w nas emocje, dlatego pozytywne nastawienie i budowanie relacji nauczyciel-uczeń są dla niej kluczem do sukcesu w nauce. 

Pandemia wywołana COVID-19 zaburzyła normalny tryb funkcjonowania podczas roku szkolnego. Młodzież ma problem z mobilizacją i wczesnym wstawaniem, a lekcję rozpoczyna z komputerem w łóżku. Jak pomóc uczniom podczas edukacji zdalnej? Joanna stara się prowadzić lekcję w interesujący sposób, tablicę zamieniła na kartki, a kredę na kolorowe pisaki i tak równie sprawnie udaje jej się prowadzić lekcję biologii. Poza tym nadal realizuje projekty, stara się wysyłać dobrą energię, wywoływać uśmiech i podnosić na duchu.

Zapraszamy Was do obejrzenia i przesłuchania rozmowy z Joanną Gadomską, która niesamowitym podejściem do nauczania zaraża swoich uczniów miłością do nauki.