Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Czy powinno się kochać to, co się robi?

Mówi się, że powinniśmy kochać swoją pracę, bo wtedy nie przepracujemy ani jednego dnia, ale czy faktycznie praca powinna być przyjemnością? Czy może powinniśmy oddzielać życie prywatne od zawodowego? Agata Karolczyk-Kozyra nauczycielka języka polskiego, szkoleniowiec i autorka bloga edukacyjnego „Kreatywny Polonista” zdecydowanie zalicza się do osób spełnionych zawodowo, które pracują z pasją. Kocha pracę z ludźmi, to właśnie oni każdego dnia napędzają ją do działania.

Miłość odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego z nas, to właśnie ona dodaje nam siły i motywuje do realizowania siebie i swoich pasji. W szkole mamy do czynienia z tym pojęciem szczególnie na języku polskim. Polacy jednak mają manie cierpiętników, czego nie brakuje w literaturze. Zapewne większość z nas pamięta historie nieszczęśliwej miłości „Romeo i Julii” Williama Szekspira albo „Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga von Goethego.

Jedną z cech naszej literatury jest również wielka miłość patriotyczna. Jednak czy w obecnych czasach powinniśmy przedstawiać ją jako cierpienie za ojczyznę? Przecież to nasze zachowanie i działania takie jak szacunek do drugiego człowieka, pomoc innym, godne reprezentowanie Polski za granicą albo chociażby nie śmiecenie, świadczy o naszym poszanowaniu kraju rodzinnego.

To jak to jest z tą miłością do pracy? Według Agaty zdecydowanie jest potrzebna. W końcu wstając rano, powinniśmy odczuwać podekscytowanie kolejnym dniem pełnym wyzwań, a nie stres. Oczywiście wypalenie zawodowe może dopaść każdego, wloty i upadki są normalne, ale to właśnie miłość do wykonywanego zawodu dodaje skrzydeł i pozwala odnaleźć siebie. Talent i pasje są tym, co dopełnia nasze życie, dlatego pielęgnujmy to zarówno u siebie, jak i u naszych dzieci. Istotą miłości jest bycie dobrym człowiekiem i trzeba pamiętać o tym, żeby w każdym go dostrzec. Serdecznie zapraszamy do przesłuchania rozmowy z Agatą Karolczyk-Kozyrą, która pięknie opowiedziała o miłości do pracy i pasji. Zdradza również przykłady pięknego, szczęśliwego uczucia w literaturze polskiej.