Możemy śmiało powiedzieć, że pandemia wywróciła cały świat do góry nogami. Przestawiła nam wszystkie dziedziny życia i wymusiła przystosowanie się do nowej rzeczywistości. Szczególnie odczuwają to uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkół, którzy musieli przejść na edukację online. Wcześniej wypracowane relacje między wychowawcami a dziećmi zostały zaburzone. Wszyscy dotkliwie to odczuliśmy. Ale czy cała sytuacja może prowadzić do pozytywnych zmian w funkcjonowaniu szkół? Jedno jest pewne, po pandemii trzeba przedefiniować wszystko. Zaczynając od tego, czym jest szkoła, kończąc na funkcjach, jakie powinno spełniać całe grono pedagogiczne. Psycholog Joanna Węglarz wykorzystała ten czas, aby stworzyć kampanię społeczną „Szkoła od nowa”. Celem jest wypracowanie nowych rozwiązań, które ułatwią uczniom powrót do szkolnych ławek po wielu miesiącach nauki zdalnej.
Na początku odpowiedzmy na pytanie: Na czym powinniśmy się skupić?
Joanna podkreśla, że to właśnie relacje są najważniejsze. Na ich odbudowie powinniśmy się w pierwszej kolejności skoncentrować. Hierarchia potrzeb według Piramidy Maslowa jasno obrazuje, że zaraz po potrzebach fizjologicznych, najbardziej istotne jest poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Natomiast potrzeby związane z samorozwojem są dopiero później. Idąc tym tropem, projekt skupia się na wzajemnej komunikacji, wsparciu i słuchaniu. Wracając, nie powinniśmy za wszelką cenę nadrabiać zaległości. Skupmy się na wypracowaniu relacji, które pozwolą wszystkim ruszyć od nowa. Na pierwszym miejscu zawsze jest człowiek. Dlatego musimy pamiętać, że to właśnie ludzie budują społeczność. Słuchanie innych jest kluczowe i pozwoli wspólnie stworzyć „szkołę od nowa”.
Mniej mówmy, więcej działajmy!
Wspieranie działań kampanii społecznych jest bardzo ważne. Jak to możemy zrobić? Doceńmy siłę social mediów. One to generują zasięgi i pomagają docierać do coraz większej liczby osób. Warto więc śledzić profile, komentować i udostępniać znajomym.
Projektowi „Szkoła od nowa” można pomóc poprzez zapisy, które są możliwe na trzech poziomach:
- Zostając partnerem akcji- wówczas na stronę kampanii zostaje wrzucone logo
- Zostając ekspertem, gotowym do ekspozycji społecznej pod imieniem i nazwiskiem
- Zostając ambasadorem, czyli osobą, która chce się podłączyć do inicjatywy i mówić o akcji
Łącząc siły, działania będą dalekozasięgowe.
Im więcej szkół, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych włączy się w tworzenie nowej koncepcji, tym więcej uczniów, będzie miało łatwiejszy powrót do placówek edukacyjnych. Miejmy odwagę zmierzyć się z uciążliwościami systemu. Właśnie teraz jest odpowiedni czas na to, aby zacząć myśleć „od nowa” i budować fundamenty.
Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z planem daltońskiej, bądź na bieżąco a jednocześnie wspieraj działania Fundacji Plandaltoński .pl .
Zapoznaj się z zawartością naszej Videoteki klikając w obrazek obok
W NAS JEST SIŁA, dlatego wspólnie twórzmy szkolną rzeczywistość opartą przede wszystkim na szacunku, życzliwości i dobrej komunikacji. Serdecznie zapraszamy do przesłuchania rozmowy z Joanną Węglarz.