Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Edukacja domowa ma się coraz lepiej-czy to przez pandemię?

Dziecko 7 lat… wiadomo, czas na szkołę!

A co jeśli to nie jest droga dla wszystkich? Dzisiaj dość nietypowo, bo wejdziemy do domu Państwa Willim i ich córki Basi, ale spokojnie pozostaniemy w temacie edukacji… domowej. To jak to jest i czy każdy może przejść na naukę w warunkach domowych? Ogólnie rzecz biorąc tak. Wiąże się to oczywiście z egzaminami, które sprawdzą wiedzę dziecka z danego okresu. Najważniejsze jest to, abyście wspólnie całą rodziną podjęli decyzje o takiej zmianie. Edukacja domowa musi być przemyślana, zdanie młodego człowieka jest bardzo ważne, dlatego trzeba z nim rozmawiać.

Dlaczego rodzina Willim zdecydowała się na odejście od tradycyjnej formy nauczania? Przede wszystkim ze względu na potrzeby dziecka. Lekcja w szkole to w większości 45 minut monologu nauczycielki. W konsekwencji czego uczniowie się szybko nudzą, potrzebują czegoś, co je zainteresuje i zachęci do nauki. Basia zaczęła gasnąć, a z dziecka, które było ciekawe świata, nagle zaczęła się bać. W końcu doszło do momentu, w którym nie chciała już chodzić do szkoły. Wtedy wyszedł temat edukacji domowej, wspólnie podjęli decyzje i dziewczynka od 4 lat uczy się w tym systemie. W ich przypadku to było bardzo dobre rozwiązanie, Basia rozkwita, chętnie się uczy i ma już za sobą prawie wszystkie egzaminy sprawdzające jej wiedzę.

Jednak edukacja domowa nie jest dla wszystkich i nigdy nie powinna być uważana za lepsze wyjście. Są dzieci, które zdecydowanie lepiej rozwijają się, uczęszczając tradycyjnie do szkół.

Zanim podejmiecie decyzję:

  • Przemyślcie dokładnie temat.
  • Porozmawiajcie z dziećmi, poznajcie ich punkt widzenia.
  • Zastanówcie się jak dobrze przeprowadzić naukę w warunkach domowych, aby młodzi wynieśli jak najwięcej wartości i potrzebnych kompetencji.

Jesteście ciekawi co mają do powiedzenia doświadczeni w edukacji domowej rodzice? Koniecznie przesłuchajcie rozmowy z Kingą oraz Bartoszem Willim. Odcinek znajdziecie jak zawsze na naszym kanale. A jeśli szukacie porad jako rodzice w edukacji domowej to zapraszamy tez na naszą grupę na Facebooku: „Od nauczania do uczenia się”

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=O3H3LhqiprE[/embedyt]