Jak to jest, że jedni wchodzą, od początku budzą nasze zainteresowanie i sprawiają, że chcemy ich słuchać, a drudzy potrafią już na wstępie znudzić. Jakie mechanizmy kryją się za wystąpieniami publicznymi? Jak mówić, żeby nas słuchano? Violetta Kalka- nauczycielka, coach i autorka książki „Elementarz wystąpień publicznych”, o tym, jak organizować wystąpienia, jak sprawić, aby innym chciało się nas słuchać, wie wszystko. Swój elementarz napisała z myślą o nauczycielach, aby pomóc im wejść na drogę świadomej mowy ciała i wizerunku. Jeśli szukacie ABC początkującego mówcy, to książka Violetty będzie strzałem w dziesiątkę.
Dlaczego powinniśmy nauczyć się sztuki prezentacji? Odpowiedź jest dość prosta, praktycznie każdego dnia życie wymusza na nas to w większym bądź mniejszym stopniu. Samo wyjście do sklepu czy rozmowa telefoniczna wiąże się z nawiązaniem kontaktu z drugą osobą. Obycia z przemawianiem powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat, ponieważ w późniejszym etapie, ułatwi nam to wiele spraw.
Z czego powinno składać się dobre wystąpienie?
- Wygłoszenie zdania lub historii, które wzbudza zainteresowanie
- Określanie problemu, które trzeba rozwiązać
- Przedstawienie rozwiązań
- Opisanie korzyści płynących z tych rozwiązań
- Wezwanie do działania
Jednak publiczne przemawianie często wiąże się również ze stresem. Na jednych działa to motywująco, drugich paraliżuje. Jak radzić sobie ze strachem przed przemawianiem? Violetta podkreśla role oddechu. Świadome, uregulowane oddychanie jest bardzo ważne, pozwala uspokoić myśli. Drugą równie ważną kwestią jest uważność, czyli skupienie się na wykonywanej czynności. Natomiast jeśli wiemy, gdzie odbywa się nasza prezentacja, warto dzień wcześniej pójść na sale i pochodzić chwile po niej, dzięki temu oswoimy się z danym miejscem.
Wystąpienie publiczne to nie tylko, to co mówimy, ale również to jak się prezentujemy. Nasz strój oraz kolory mają znaczenie. Warto wiedzieć jak się ubrać, aby wyglądać profesjonalnie i budzić zaufanie. Inaczej ubierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną, a jeszcze inaczej do przedszkola czy urzędu. Najważniejsze to dopasować strój do okazji. O marce osobistej, która w ten sposób budujecie, możecie posłuchać w podcaście z Ewą Hartman.
Pamiętajmy, że nie da się drugi raz, zrobić dobrego pierwszego wrażenia, dlatego przygotowując się do zarówno do wystąpień, jak i na spotkania warto wcześniej zasięgnąć wiedzy ze źródeł, aby nie zaliczyć faux pas. Serdecznie zapraszamy na rozmowę pełną cennych wskazówek. To spotkanie pomoże w tym, jak być profesjonalnym mówcą. Odcinek z Violettą Kalką znajdziecie na naszym kanale: