Mirosław Barć – Ambasador Wiosny Edukacji, Microsoft Innovative Educator Expert, ambasador Wakelet, Microsoft Innovative Trainer, nauczyciel informatyki, surdopedagog, trener oświaty, wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Radziszowie. Aktywnie poszukuje sposobów tworzenia szkoły jako przestrzeni przyjaznej uczniowi, odpowiadającej na jego potrzeby. Jego pasją jest inspirowanie nauczycieli do podejmowania nowych działań. Jest absolutnie pewny, że wdrażanie małych zmian i ich docenianie to właściwa droga do rozwoju edukacji. Swoje perspektywy rozwojowe koncentruje wokół marzenia o szkole współpracy i wsparcia zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli.
Szkoła jest miejscem kształtowania zarówno dzieci, młodzieży, jak i grona pedagogicznego.
Za murami każdej z nich kryje się ogromny potencjał edukacyjny, który wystarczy zauważyć i wykorzystać. Niezaprzeczalnie do tego potrzebny jest lider, który codziennie będzie pomagał wyznaczać kolejne kierunki rozwoju. Mirosław Barć- Wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Radziszowie, od kilkunastu lat oddaje się swojej pasji do inspirowania nauczycieli, szukania nowych rozwiązań i podejmowaniu działań. Wierzy, że wszystko zaczyna się od małych zmian.To one na późniejszym etapie wpłyną pozytywnie na podejście uczniów, nauczycieli oraz pozostałych pracowników placówki.
Lider nie jest od wszystkiego.
To osoba, która szuka nowych rozwiązań, narzędzi, planuje strategię i przede wszystkim inspiruje. Jednak szkołę tworzą ludzie, dlatego zarządzający musi poczuć, że prawdziwa siła leży w zespole. Każdy jest inny, posiada różne talenty oraz predyspozycje. Daje to nie tylko różnorodność, ale i pozwala się uzupełniać. Współpraca i dobra komunikacja to klucz do dobrze funkcjonującej szkoły. W związku z tym ważne, aby pracownicy dobrze się rozumieli, a także znali swoje mocne i słabe strony.
Jeśli interesują Cię zagadnienia związane z planem daltońskiej, bądź na bieżąco a jednocześnie wspieraj działania Fundacji Plandaltoński .pl .
Zapoznaj się z zawartością naszej Videoteki klikając w obrazek obok
W każdej placówce zdarzają się sytuacje trudne, niespodziewane. Nie zawsze też wizja szkoły, spotyka się z wytycznymi edukacyjnymi ministerstwa. Jak uniknąć nieporozumień i konfliktów? Najważniejsze to wprowadzić spokój i wiarę, że nie ma rzeczy niemożliwych, a dobrze zgrany zespół jest w stanie pokonać każdy problem. Wiara w ludzi, z którymi się pracuje i pozytywne nastawienie to podstawa. A porażki? To nieodłączny element życia, jednak każdy błąd jest lekcją, która uczy, dlatego należy dostrzegać i wyciągać wnioski.
Co powinien robić inspirujący lider?
- Dostrzegać, chwalić swoich współpracowników oraz starać się ich zrozumieć,
- Skupiać się na tym, co łączy zespół, a nie dzieli,
- Motywować oraz wspierać,
- Szukać nowych rozwiązań,
- Dzielić się pomysłami, przemyśleniami i doświadczeniami,
- Rozwijać i uczyć się.
Zapraszamy na wywiad: