W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o pojęciu zwanym mindfulness, czyli o uważności. Praktyka ta pomaga zrozumieć emocje i być świadomym tego, co dzieje się dookoła nas. To moment, w którym zostajesz sam na sam, z własnymi myślami. Możesz się wtedy zastanowić co dzieje się w Twoim umyśle i ciele. Aleksandra Kimpel to nauczycielka języka polskiego i terapeutka pedagogiczna. W swojej pracy nieustannie poszukuje nowych metod rozwoju i mówi o tym, jak pogłębiać relacje z samym sobą.
Uważność pozwala na świadomą obecność, przez co jesteśmy tu i teraz.
Jednak nie możemy mylić tego pojęcia z relaksem, który jest chwilowy. Oczywiście Mindfulness niesie za sobą pozytywne emocje, ale jest zdecydowanie czymś więcej i zostaje na całe życie. Redukuje poziom stresu, uczy rozumienia emocji i tego, jak sobie z nimi radzić. Wystarczy 5 minut dziennie, aby zacząć odczuwać pozytywne działania, płynące z praktyki. Dobrym ćwiczeniem będzie napinanie i puszczanie mięśni.
Czy trening Mindfulness pomaga w przypadku osób, które na co dzień zmagają się z depresją?
Autoterapia niestety nie wyleczy z choroby. Każdy, kto zmaga się z takimi problemami, powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza. Jednak dzięki samoświadomości, symptomy wskazujące na depresję mogą zostać wcześniej odkryte, co może przyśpieszyć proces leczenia.
Jak wprowadzać uważność do naszego domu? W pierwszej kolejności powinniśmy zacząć od siebie. Dzieci są naszym „odbiciem lustrzanym” i w większości przypadków chętnie będą włączały się w takie aktywności.
Naszą przygodę ze świadomością powinniśmy rozpocząć od poczytania na ten temat.
Następnie możemy wprowadzić działania do życia rodzinnego. Istnieje dużo książek, zawierających ćwiczenia, które warto praktykować ze swoim maluchem. Młodzi uczą się rozpoznawania emocji, zmniejszają stres, redukują ryzyko zamartwiania się i wyciszają. Ważne, żeby praktykę zacząć jak najwcześniej, dzięki temu dziecko będzie umiało komunikować swoje uczucia i potrzeby.
Lekcji płynących z Mindfulness jest wiele. Przede wszystkim zatrzymajmy się, oddychajmy, przyjrzyjmy się naszym uczuciom. Bądźmy dla siebie życzliwi.
Kiedy patrzymy uważnie, to widzimy więcej, co pozytywnie przełoży się na nasze życie.
Najnowsza książka Eline Snel, autorki „Uważności i spokoju żabki” i „Mojej supermocy”, tym razem dla rodziców dzieci od 18 miesięcy do 4 lat. Oczywiście z nagraniami dla rodziców i ich maluchów.
Dziecko w wieku od 18 miesięcy do 4 lat nie nauczy się jeszcze medytować. Można jednak nauczyć je:
– zauważać to, co dzieje się w jego ciele,
– zauważać to, co dzieje się w jego głowie,
– relaksować się,
– lepiej spać.
Zapraszamy serdecznie na rozmowę na temat uważności, która może pomóc nam wszystkim w zrozumieniu samego siebie i pozostaniu świadomym. Naszym gościem była wspaniała Aleksandra Kimpel. Wszystkie ciekawostki znajdziesz na naszym kanale.