Edukacja serca? Dzisiaj przeniesiemy się do zespołu Szkolno-Przedszkolnego imienia Himalaistów Polskich nr 4 w Tychach, którego Dyrektorką jest wspaniała Anna Damaschk. Kilka lat temu poznała wartości Planu Daltońskiego, w których z miejsca się zakochała i zdobytą wiedzę przełożyła na funkcjonowanie swojej placówki edukacyjnej. Aktualnie w szkole ma pełnego Daltona w klasach 1-3 i powoli przymierza się do wprowadzenia go u starszaków.
Szkoła to coś więcej niż mury.
Szkoła to coś więcej niż mury, to przede wszystkim ludzie, dlatego Anna zbudowała to miejsce na relacjach, dobrej komunikacji i zaufaniu. Po wprowadzonych zmianach całe grono pedagogiczne zauważyło ogromną różnicę w pracy z dziećmi, które z roku na rok stają się coraz bardziej świadome, odpowiedzialne, samodzielne i umieją zorganizować sobie same czas.
Mózg emocjonalny, serce bijące w głowie
Mówiąc o szkole imienia Himalaistów Polskich, nie sposób nie wspomnieć o edukacji serca, która ma tam ogromne znaczenie. Szkoła powinna dawać przestrzeń na to, aby każdy mógł wyrażać swoją opinię. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze musimy podzielać zdanie innych osób. W dyskusjach dochodzi się do porozumienia, które z kolei prowadzi do wyznaczenia nowych celów oraz nauki.
Bądź otwarta na propozycje nauczycieli.
Wszystko, co tworzą, jest robione z sercem – projekt trzeba czuć. Jeśli ktoś z kadry pedagogicznej przychodzi do Anny z pomysłem, to zawsze jest otwarta na propozycje, cieszy się, że nauczyciele wiedzą, czego chcą i przechodzą do realizacji swoich wizji. Ona sama stara się podsyłać inspirujące linki, treści, które mogą narodzić nowe pomysły w głowach nauczycieli. Patrzy również na to, kto, jakim jest człowiekiem i jakie ma pasje. To one wzbogacają lekcje, są wartością dodaną dla uczniów oraz umożliwiają większą przestrzeń do rozwoju.
W szkole Anny daje się również dzieciom pole manewru poprzez prowadzenie zajęć i rozpoczynanie nowych tematów. Dzięki temu młodzi dostają energii do działania, mogą dzielić z rówieśnikami swoje zainteresowania i talenty. Co ważne jednocześnie czują się zauważeni, docenieni i dają sobie prawo, żeby być sobą.
Choć książka napisana została wiek temu, to kwintesencja myśli pedagogicznej Korczaka. To książka pełna wiary w dziecko i jego mądrość oraz w to że zajmuje jedno z najważniejszych miejsc w życiu świata. W książce tej Korczak to ciepły i bliski, służący radą opiekun, który idzie w parze z chłodnym mentorem, nieraz zmieniającym się w prześmiewcę. To książka, którą powinien przeczytać każdy, kto z ustęsknieniem oczekuje przyjścia na świat dziecka ale i też dla tych z Was, którzy szukacie sposobu jak zrozumieć, kochać i wychowywać dziecko.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy samodzielność, odpowiedzialność i współpraca to filary Planu Daltońskiego, Anna wzbogaciła swoją szkołę dodatkowo o dobrą organizację oraz motywacją na podstawie rozmowy- nie oceniają. Razem z nauczycielami stawiają na dobrą komunikację z uczniami, pokazują im, co już potrafią, a na co jeszcze powinni poświęcić więcej czasu.
Na koniec przytoczymy słowa Anny Damaschk, które najlepiej podsumują idee edukacji serca:
Dmuchajmy zarówno w skrzydła dzieci, jaki i nasze własne, bo jeśli my mamy je szeroko rozwinięte i są ludzie, którzy nas uskrzydlają, to będziemy mogli przełożyć to na szczęście młodych.
Serdecznie zapraszamy na niezwykłą rozmowę o edukacji serca w szkole w Tychach. Całość zobaczycie jak zawsze na naszym kanale.