Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Czy gry komputerowe naprawdę uzależniają?

Czy gry komputerowe uzależniają? Świat rozwija się w ogromnie szybkim tempie. Strefa cyfrowa jest kluczowa w rozwoju wszystkich dziedzin, również tej edukacyjnej. Maciej Dębski- Socjolog specjalizujący się w problemach społecznych, założyciel Fundacji „Dbam o Mój Zasięg”, razem ze swoim zespołem realizuje badania naukowe, na podstawie których opracowuje materiały edukacyjne, infografiki, materiały do zajęć i plakaty, aby dostarczać innym ogrom wiedzy w jak najbardziej przystępny sposób.

Fundacja założona przez Macieja Dębskiego pomaga zrozumieć wirtualny świat  oraz się w nim odnaleźć. Ważna jest dla nich specjalizacja w kierunku poprawy szkolnictwa, współpraca z rodzicami, dziećmi, nauczycielami, projekty pomocy, tworzenie realnej wspólnoty oraz zachowanie balansu między światem realnym a cyfrowym.  

Przyjęło się stwierdzenie, że gry komputerowe nie wpływają pozytywnie na zachowanie dzieci.

Jednak na podstawie badań Maćka można wywnioskować, że nie jest to prawdą. Rynek oferuje wiele gier, które rozwijają, pobudzają kreatywność, poprawiają zręczność, a nawet uczą! Rolą rodziców jest wyznaczanie granic i zdrowe podejście do tematu. Zadajmy więc kluczowe pytanie, czy gry komputerowe zawsze kończą się nałogiem? Tak naprawdę, możemy uzależnić się absolutnie od wszystkiego. W życiu trzeba znaleźć złoty środek, dzięki któremu będziemy mogli opracować balans między życiem realnym a tym internetowym. Działalność w sieci nie może przysłonić jednak bliskości, utrzymywanie relacji jest kluczowe! 

Pamiętajcie, że w tym trudnym dla nas czasie, pobyt w szkole powinien opierać się na edukacji wybaczającej błędy uczniów. Lekcje online wymusiły na wszystkich, dostosowanie się do zupełnie nowego trybu nauczania. Dla niektórych dzieci taki system był przełomowy, pozwolił bariery podczas wypowiedzi publicznych. Niestety powrót do placówek edukacyjnych, spowodował ich ponowne zamkniecie i strach przed oceną innych. Na ten moment najważniejsze jest pomóc takim osobą na nowo się otworzyć. 

Co najlepiej zrobić? Dajmy pewien kapitał zaufania. Bądźmy dla siebie wzajemnie wyrozumiali i powoli odbudowujmy relacje, jednocześnie mądrze korzystając z dóbr, jakie umożliwia nam technologia. 

Serdecznie zapraszamy na rozmowę z Maciejem Dębskim. Dyskutowaliśmy o możliwościach, jakie daje cyfryzacja. Całość jak zawsze znajdziecie na naszym kanale.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=I1ME0UltYEk[/embedyt]