Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Dziecko z pasją a nie z paskiem – Anna Grąbczewska

Dziecko z pasją a nie z paskiem?

Uniwersytet, słowo kojarzące się zapewne wszystkim z pójściem na studia, pierwszym krokiem w dorosłość i poszukiwaniem swojej ścieżki.  A co, jeśli powiemy, że istnieje miejsce zwane Uniwersytetem, ale dla dzieci? Anna Grąbczewska- współzałożycielka i prezes Fundacji „Uniwersytet Dzieci”, na co dzień przekłada wartości edukacyjne na swoich wychowanków i udowadnia, jak wielką moc ma rozwijanie pasji od najmłodszych lat. 

Pytania są naturalnym stanem dla młodych, podczas którego myślą, poszukują odpowiedzi oraz rozwiązań.

Uniwersytet Dzieci oferuje programy, które mają na celu wdrążyć je w tryb owocnej nauki i poszerzyć ich zainteresowania, poprzez spotkania z naukowcami na Uniwersytetach. Co zyskują uczestnicy takich zajęć? Przede wszystkim uczą się inaczej, często o wiele bardziej skutecznie. Anna podkreśla, że jeżeli dziecko jest zaciekawione, jest w temacie, to ta nauka wygląda zupełnie inaczej, jest satysfakcjonująca i dodatkowo kształtuje kompetencje. Zaczynając od dobrej komunikacji, umiejętności krytycznego myślenia po pracę w grupie.

Kolejnym celem Fundacji jest zainspirowanie nauczyciela do zmiany spojrzenia na prowadzenie lekcji w bardziej nowoczesny sposób.  Pokazanie, że można angażować wychowanków, uczyć lepiej, skuteczniej i ciekawiej. Wystarczy wykorzystać dziecięcą ciekawość i doprowadzić do tego, aby uczniowie zaczęli wyciągać wnioski oraz odnajdywać odpowiedzi na swoje pytania. 

Pamiętajmy, że szkoła to przede wszystkim ludzie.

Dlatego zróbmy wszystko, aby to miejsce było bezpieczne dla dzieci, pozwalało im być sobą oraz pomagało w rozwoju ich zainteresowań. Bądźmy również otwarci na ich przemyślenia, szczególnie w sprawach, które je dotyczą, a wspólnie stworzymy nową, lepszą społeczność. 

Serdecznie zapraszamy na inspirującą rozmowę z Anną Grąbczewską.

Listen to „ONDU#0107: Dziecko z pasją a nie z paskiem – rozmowa z Anną Grąbczewską” on Spreaker.

A dla tych z Was, którzy wolą oglądać, mamy tez nagranie video: