Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

W poszukiwaniu elastyczności – Agnieszka Puta

W poszukiwaniu elastyczności. Wszystko zaczyna się od ciekawości świata, szukania odpowiedzi na nurtujące nas pytania i zdobywaniu nowych doświadczeń. Dobrym przykładem są dzieci, dla których wszystko jest interesujące, co skutkuje tym, że już od najmłodszych lat zaczynają poszukiwać. Myślę, że każdy doskonale zna etap „dlaczego?”. Zapewne większość rodziców szybko ma dość tego pytania, jednak trzeba mieć na uwadze, że to właśnie od niego wszystko się zaczyna. 

Agnieszka Puta to nauczycielka języka polskiego i etyki w Szkole Podstawowej nr 29 w Łodzi. Odrzuciła tradycyjne podejście do edukacji, a dzięki studiom filozoficznym zrozumiała, że refleksyjne podejście do uczenia może zdziałać cuda. Podczas swoich lekcji korzysta z metody dociekań filozoficznych. 

Na czym to polega?

To spotkanie z młodzieżą, podczas którego buduje się relację i pozwala poszukiwać odpowiedzi na pytania, które sami zadają. Co ważne takie zajęcia odbywają się  w kręgu, co sprawia, że nikt nie czuje się wykluczony. Nauczyciel buduje atmosferę i zaciekawia uczniów poprzez rozgrzewkę. Następnie zaczyna się praca nad tekstem albo jakimś fragmentem książki, który uczy stawiać otwarte pytania. Dzieci tworzą bazę i wspólnie wybierają, nad jakim problemem chcą się pochylić. 

Pamiętajmy, że uczniowie chcą rozmawiać, kiedy czują się bezpiecznie oraz widzą, że są słuchane, ale nie będą poddawane ocenie, dlatego stworzenie przyjaznej atmosfery jest kluczowe do przeprowadzenia owocnej lekcji. Każda szkoła może rozkwitać dzięki zaangażowaniu i dobrej relacji, warto w nią zainwestować w końcu młodzież to nasza przyszłość. 

Zapraszamy do przesłuchania rozmowy o swobodzie, elastyczności i komunikacji, która jest podstawą relacji międzyludzkich. Naszym gościem była wspaniała Agnieszka Puta, cały materiał znajdziecie jak zawsze na naszym kanale

Listen to „ONDU#0108: W poszukiwaniu elastyczności – Agnieszka Puta” on Spreaker.

A dla tych co chcę obejrzeć nasze spotkanie zapraszamy na film: