Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Design Thinking dla edukatorów-Monika Just, Małgorzata Kołodziejczak

Design thinking dla edukatorów, to książka autorstwa między innymi dr Moniki Just oraz Małgorzaty Kołodziejczak, która niedawno pojawiła się na polskim rynku czytelniczym. Słyszeliście kiedyś o myśleniu projektowym? Design thinking, bo o nim mowa jest pojęciem, które zdobywa powodzenie również w Polsce. To proces rozwiązywania problemów rzeczywistych, a także tworzenie „rzeczy szytych na miarę” klienta, odbiorcy, a nawet uczniów, czy studentów. Uczy pracy zespołowej, podążania w kierunku innowacji, produktu i idei, które warto wprowadzić w życie. To też nauka poprzez doświadczenie- najpierw pojawia się potrzeba, a dopiero później produkt bądź usługa. Autorki bardzo dokładnie przestudiowały temat i w swojej książce w przystępny sposób tłumaczą jak wykorzystać tę metodę. 

Jak wcześniej wspominaliśmy, design thinking jest skierowany również do dzieci, a umiejętnie wykorzystany może wzbogacić edukację szkolną, nie tylko aktywizując ich myślenie, ale również dodając odwagi do wyrażania swoich myśli i potrzeb. To tzw. Język kompetencji, dzięki któremu młodzi mogą wspinać się dalej po szczeblach edukacji, będąc świadomym, jaką mają wiedzę, co potrafią, a nad czym muszą jeszcze popracować. 

Problem braku wiary widnieje również wśród studentów, którzy niekoniecznie chcą wychylać się ze swoimi przemyśleniami, pomysłami i wolą siedzieć cicho na drugim końcu sali. Jest to z pewnością konsekwencja szkolnictwa, nastawionego na ocenianie. Studentom brakuje odwagi, nie chcą stawiać stanowiska oraz pracować, jeśli nie widzą przełożenia na efekt końcowy. Warto więc wprowadzić metody aktywizujące, jest ich naprawdę dużo, zaczynając od nowej formuły zaliczeniowej, po różne prace zespołowe. 

Zaznaczmy również, że wszystko to, czego się nauczymy i zrozumiemy, ma przełożenie na nasze późniejsze życie zawodowe. Dlatego wynieśmy z edukacji jak najwięcej wartości dodanych do naszego myślenia i przełóżmy to na praktyczny wymiar. 

Zapraszamy na niezwykle intrygującą rozmowę z dr Moniką Just oraz dr Małgorzatą Kołodziejczak. Na tapetę wzięliśmy pojęcie design Thinking i nie tylko! Całość możecie zobaczyć jak zawsze na naszym kanale.

 

Listen to „ONDU#109: Design thinking dla edukatorów – Monika Just, Małgorzata Kołodziejczak.” on Spreaker.