Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – Adam Perzyński

Od zawsze leży nam na sercu dobro dziecka, w szczególności kiedy trafia do powszechnego systemu edukacji. Propagując koncepcję planu daltońskiego, stworzoną przez amerykańska nauczycielkę Helen Parkhurst, mamy okazję spotykać się, albo czasem tylko obserwować, działania polskich nauczycieli czy dyrektorów.

Zdecydowanie jesteśmy za tym, aby szerzyć informacje o dobrych praktykach zarówno ze sfery metodyki jak i organizacji przestrzeni do uczenia. Niestety, zdarza się, że zachwycając się pomysłami, które przychodzą do nas z innych krajów, zapominamy o tym, że na własnym podwórku jest też od kogo uczyć się. Dlatego do dzisiejszego wywiadu zaprosiliśmy Adama Perzyńskiego, który w prowadzonej przez siebie Szkole Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy robi rzeczy, które mogą w innym miejscach być traktowane jak cuda. Pokażemy Wam jak to się robi, to może pojawią się kolejni naśladowcy?

Adam Perzyński – nauczyciel wychowania fizycznego, techniki i informatyki z dwudziestoletnią praktyką. Od 2012 roku pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 27 im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdańsku. Pomysłodawca, współzałożyciel i skarbnik w dwóch organizacjach pozarządowych, Uczniowskim Klubie Sportowym „Europejczyk” i Stowarzyszeniu Przyjaciół SP 27 „Europejczyk”. EDUwariat, pasjonat edukacji, autor wielu innowacji pedagogicznych, stawia na „Działanie nie gadanie”. Nauczanie przez działanie to jedno z jego edukacyjnych mott.

Od kilku już lat razem ze swoim zespołem tworzy szkołę digitalną i analogową. W publikacjach „Szkoły poza horyzont” oraz „Projekt zmiana – od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole – warsztatownik” można znaleźć nieco więcej o tym jak oddolnie zmieniać szkołę bez czekania na zmiany od góry. Od lat zajmuje się projektowaniem i rearanżacją przestrzeni edukacyjnych, prowadzi stronę na FB (Przestrzenieedukacyjne). To tam możecie znaleźć filmy, w których opowiada o procesie tworzenia np. jednej z najbardziej rozpoznawalnych sal lekcyjnych Warsztatowni. Dwukrotne znalazł się na Lista 100 osób, które przyczyniły się do rozwoju umiejętności cyfrowych w Polsce. Jeden z ekspertów w grupie FB Laboratoria Przyszłości w praktyce. Prywatnie, tata czwartoklasisty i studentki informatyki, mąż polonistki, brat pedagożki i syn emerytowanych nauczycieli, wnuk dyrektora szkoły😊

Listen to „ONDU#151: "Cudze chwalicie, swego nie znacie" – Adam Perzyński” on Spreaker.

Zapraszamy dla lubiących obrazy na video: