Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Budząca się szkoła – jak znaleźć szkołę, w której dziecko jest szczęśliwe?

Sukcesu w życiu nie odnoszą ci, którzy mieli w szkole piątki i szóstki. Sukces w życiu odnoszą ci, którzy mają swoje pasje, lubią się uczyć i wierzą w siebie – dr Marzena Żylińska

Drodzy słuchacze,

Kolejny nasz wywiad miał miejsce tuż po szkoleniu jakie przeprowadziliśmy na prośbę Pani dr Marzeny Żylińskiej, która zorganizowała dla wyjątkowych nauczycieli z całej Polski kilkudniowy maraton wykładowo-warsztatowy pod wspólnym tytułem „Warsztatownia –  nurty edukacji alternatywnej w świetle badań nad mózgiem”.
Listen to „ONDU#005: Jak znaleźć szkołę, w której dziecko jest szczęśliwe?” on Spreaker.


Subscribe on Android

Dzień był wyjątkowy również z powodu pogody, jaka szalała za oknem. Najpierw afrykańskie upały a po południu tropikalna burza z nawałnicą, po której jeszcze przez blisko godzinę osiedlowe uliczki wyglądały jak wezbrane strumienie. Nie mogliśmy jednak zrezygnować z tak wspaniałej okazji, dzięki której mogliśmy nagrać rozmowę nie tylko z organizatorką „Warsztatowni” ale i z Dyrektorką Szkoły, w której odbywały się zajęcia, czyli z Panią Bożeną Będzińską-Wosik.

Szkoła Podstawowa Nr 81 w Łodzi jest jedną z „Budzących się szkół”. O tym jak nazwa może być myląca dla niektórych dowiecie się z podcastu, ale najważniejsze jest to że mogliśmy na własne oczy nie tylko zobaczyć taka szkołę – a zorganizowanie w odpowiedni sposób przestrzeni do uczenia się  ma ogromne znaczenie, ale i na własne uszy usłyszeć o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi.

Naszym zadaniem jest docieranie do rodziców z wiedzą o tym, że pomimo wielu przeciwności losu i nie tylko :-), nauczyciele w całej Polsce robią wszystko, aby dzieci doświadczały edukacji na miarę XXI wieku. Niestety nie jest to powszechne zjawisko, ale o powodach dlaczego tak jest wiele nie będziemy mówić. Zajmujemy się tym, co warte jest rozpowszechniania, tak abyście wiedzieli jak szukać dla swoich dzieci szkoły, w której dzieci są szczęśliwe. Dosyć powszechne staje się twierdzenie w niektórych środowiskach, że tylko prywatna szkoła może dać dziecku dobre wykształcenie. Jest to tak samo krzywdzące stwierdzenie jak to, że prywatne piekarnie są lepsze od państwowych. Przecież najważniejszy jest piekarz, przepis, składniki i narzędzia.  Tak w szkole najważniejszy jest dyrektor z pomysłem na szkołę, nauczyciel, przestrzeń edukacyjna i wreszcie rodzice, bez których nigdy nie będzie dobrej szkoły.

Drogi rodzicu, jeśli nadal masz wątpliwości co się dzieje w polskiej edukacji, to wyłącz telewizor, załóż słuchawki i spędź z nami najbliższe kilkadziesiąt minut. Obiecuję Ci, że świat stanie się mniej szarobury, a Ty będziesz wiedział jak szukać dobrej szkoły, czego oczekiwać od nauczycieli, ale musisz też zaangażować się w budowanie relacji z placówką, bo tylko wtedy twoje dziecko może być szczęśliwe w wybranej przez ciebie szkole.

Linki o których mówimy w podcaście:

https://budzacasieszkola.edu.pl

https://www.facebook.com/budzacasieszkola/

Można nas znaleźć również w aplikacji  Podcasty na iPhone, lub po prostu wkleić ten link do jakiegokolwiek czytnika RSS:

https://www.spreaker.com/show/2541328/episodes/feed

3 Comments

 1. Krystyna

  Myślę że warto wspierać takich nauczycieli, którym się chce. Żeby od nas rodziców widzieli, że warto, że to doceniamy.

 2. Łukasz

  Dzień dobry,
  bardzo dziękuje za nagrywanie tego podcastu. To tematyka która bardzo mnie interesuje i tak słuchając zastanawiam się jak to jest możliwe że nie wszystkie szkoły w ten sposób pracują z dziećmi. Jestem rodzicem pięciolatka i planuje zachęcić okoliczne szkoły by weszły na tę drogę już teraz zanim tam wyśle syna 🙂

  1. Robert Sowiński

   Cieszę się, że Rodzice czują, że mogą mieć wpływ na zmianę w szkole. Czasem wystarczy coś podpowiedzieć, bo nie wszyscy wiedzą, że tak można. Dyrektorzy często są zarzucani urzędniczą pracą, i nie zawsze mają czas na poszukiwania nowych pomysłów.

Comments are closed.