Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

VI Forum Edukacyjne w Krakowie

Jak co roku aktywnie uczestniczyłam w Forum Edukacyjnym Bliżej Przedszkola w Krakowie.

Ten rok była dla mnie szczególny. Oprócz spotkania wielu ciekawych ludzi oraz znajomych, na konferencji miała miejsce oficjalna premiera książki wydawnictwa SOR-MAN „Pedagogika planu daltońskiego”.

Do Krakowa przyjechali autorzy Hans Wenke oraz Roel Rohner. Swoimi wykładami w bardzo obrazowy sposób przybliżyli filozoficzne podstawy planu daltońskiego oraz organizacyjno – aranżacyjne rozwiązania do zastosowania od zaraz w pracy z dziećmi. Duże poczucie humoru wykładowców wszystkich wprawiło w dobry nastrój.

Ja byłam zadowolona szczególnie ponieważ dzień wcześniej po przeprowadzonym audycie szkoła, której jestem dyrektorką, otrzymała oficjalny tytuł International Dalton School!

Po wykładach, autorzy podpisywali książki, która wzbudziła wśród słuchaczy duże zainteresowanie.

Na stoisku firmy „Moje bambino”, gdzie można było zapoznać się z ofertą „pomocy daltońskich”, spotkałam się z wieloma osobami zainteresowanymi pedagogiką planu daltońskiego w szkole i w przedszkolu.

Następnego dnia spotkałam się z prezesem Polskiego Stowarzyszenia Dalton panią Katarzyną Dryjas, która na kolejnym spotkaniu w Częstochowie zapoznała zebranych gości z nowo powstałym stowarzyszeniem. W Wojewódzkim Ośrodku Doskonaleniu Nauczycieli w Częstochowie, gdzie przybyli dyrektorzy placówek które otrzymały tytuł International Dalton, nastąpiła również prezentacja koncepcji planu daltońskiego. To ważny czas dla polskiej edukacji ! Po prawie 100 latach idea Helen Parkhurst powróciła do Polski!

Anna Sowińska