Centrum nauki? No to trochę pomarzymy… a może nie? Naszym gościem była Olga Woźniak, która kiedyś zaprosiła nas do swojego programu „Pokój nauczycielski”. Nasza rozmówczyni jest nauczycielką, dziennikarka oraz popularyzatorką nauki. Dziewięć lat temu założyła pod Warszawą własną szkołę podstawową „Eureka” z autorskim programem nauczania przedmiotów przyrodniczych. Sama uczy w niej języka polskiego, WOS-u i wiedzy o kulturze. I okazuje się, że nawet języka polskiego można uczyć przez doświadczenie! Nasz gość ma swoją notkę biograficzną w Wikipedi : „Olga Woźniak – polska dziennikarka naukowa. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i psychologii. Popularyzuje wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, psychologii, medycyny, językoznawstwa, socjologii. Od 2003 roku do września 2010 roku kierowała działem nauki tygodnika „Przekrój”
W 2008 roku została laureatką konkursu „Popularyzator Nauki”organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis „Nauka w Polsce” Polskiej Agencji Prasowej.
Nominowana w 2008 roku do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne (za tekst „Tylko dla żywych”] – wywiad ze specjalistą tanatopraksji i technikiem sekcji zwłok). W 2009 roku nominowana do tej nagrody za tekst „Pan Prąd” (poświęcony genialnemu wynalazcy Nikoli Tesli).
W 2010 roku w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl” otrzymała główną nagrodę na najlepszy tekst popularnonaukowy w polskiej prasie (wygrał artykuł poświęcony muszce owocowej pt. „Bardzo ludzka muszka” opublikowany w „Przekroju”). W tym samym konkursie zdobyła także nagrodę Corpus Hippocrateum za najlepszy tekst o tematyce medycznej – nagrodzono artykuł z „Przekroju” pt. „Serca w naprawie” poświęcony leczeniu dzieci cierpiących na rzadkie wrodzone wady serca. Ten tekst wygrał także krajowe eliminacje konkursu EU Health Prize organizowanego przez Unię Europejską. W 2016 roku zdobyła Nagrodę im. K. Sabatha za najlepszy materiał popularnonaukowy w polskich mediach w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl”.
Olga jest właścicielka szkoły podstawowej EUREKA. Na stronie szkoły znajdujemy zdanie: „Nie wiemy, jaki będzie świat za 20 lat. A musimy dziś przygotować do niego dzieci. Ważniejsze więc od tego, by wpychać im do głowy wiedzę ważną dziś, to uczyć je, jak się uczyć. Wiemy jak to robić”.
Zapraszamy.
Listen to „ONDU#102: Czy szkoła może być jak centrum nauki? – rozmowa z Olgą Wożniak” on Spreaker.
Jeśli wolisz oglądać zapraszamy na film: