Metoda Dobrego Startu – rozmowa z prof. Martą Bogdanowicz

26 listopada 2019 | Autorem wpisu jest: Robert Sowiński | Ilość odsłon: 338

Prezentujemy dzisiaj drugą część wywiadu, jaki udzieliła nam prof. Marta Bogdanowicz. Tym razem rozmawiamy o Metodzie Dobrego Startu, który został opracowany i przygotowany do stosowania przez nauczycieli w Polsce. Dowiemy się z tej rozmowy dlaczego ta tematyka zainteresowała naszego rozmówcę, jakie były początki i w jaki sposób metoda uczenia czytania i pisania stawała się coraz bardziej popularna w Polsce. Bardzo często wracamy do rozwiązań, jakie w przeszłości opracowali edukatorzy z innych krajów, zapominając o naszych badaczach, naukowcach i praktykach, których dokonania pomogły wielu pokoleniom Polaków lepiej rozwijać się i wkraczać w dorosłe życie. Zapominamy, że do 1989 roku Polska było odgrodzona żelazną kurtyną nie tylko od nowoczesnych rozwiązań technicznych i ekonomicznych, ale również nie mieliśmy dostępu do wielu osiągnięć edukacyjnych, które w krajach zachodnich były od wielu lat stosowane. Byliśmy więc zmuszeni do szukania własnych rozwiązań, bez możliwości konsultacji. Opracowanie Metody Dobrego Startu przez Prof. Martę Bogdanowicz jest jednych z takich osiągnięć. 

Zachęcamy do zapoznania się z poprzednia częścią wywiadu dotyczącą dysleksji i roli Pani Profesor w znalezieniu sposobu na radzenie sobie z nią:
https://www.plandaltonski.pl/podcast/prof-marta-bogdanowicz/

Listen to „ONDU#057: Metoda Dobrego Startu – rozmowa z prof. Martą Bogdanowicz” on Spreaker.

Subscribe on Android

Abyśmy mogli być widoczni dla innych słuchaczy podcastów,  wstaw proszę recenzję na iTunes, to nic nie kosztuje 🙂 a pomoże nam być widocznym na liście podcastów o edukacji w Polsce.
Tutaj jest instrukcja jak to zrobić: https://www.youtube.com/watch?v=nBru1CRd-vY 

UWAGA!

Jeśli nie masz jeszcze najnowszej książki o planie daltońskim, Marii Montessori, Froeblu, Freinecie, unschoolingu i o tym co przeczuwali edukatorzy nowego wychowania a co wiemy już teraz, dzieki badaniom nad funkcjonowaniem mózgu, to nie zwlekaj i zamów „Nurty edukacji alternatywnej w świetle wiedzy o procesach uczenia się” – pracę zbiorową pod red dr Marzeny Żylińskiej:

5 komentarzy

 • Kasia 26 listopada 2019 at 22:55

  Uwielbiam MDS! Wprowadzam litery w ten sposób w kolejnej klasie i z radością patrzę na to jak pomaga dzieciom się uczyć! Wspaniałe i bardzo motywujące zakończenie rozmowy😊

  • Robert Sowiński 26 listopada 2019 at 23:04

   To cenne dla autorki, że jej pomysły nadal są wykorzystywane dla dobra dzieci

 • Ewa 28 listopada 2019 at 18:41

  Niezwykle ciekawa rozmowa. Bardzo inspirujące podejście. Zaciekawiła mnie problematyka integracji sensorycznej.

 • Marta Bilińska 6 grudnia 2019 at 13:50

  Bardzo ciekawa rozmowa. Pani profesor jest wspaniałą, mądrą osobą. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Bardzo bym chciała żeby jej metoda obowiązywała we wszystkich przedszkolach i szkołach.

 • Anna 8 grudnia 2019 at 19:48

  Kochani,
  protze Was bardzo, nie przestajcie nagrywac podcastow. Sa one bardzo dobre! Pewnie malo nas jeszcze slucha, ale jesli zaprzestaniecie to nic sie w tym wzgledzie nie zmieni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się do naszego newslettera!
Szanujemy Twoją prywatność.