Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Leśne przedszkola i szkoły – Agnieszka Gardas

Zapraszamy Was na kolejny odcinek EduKOSMOSU, gdzie naszym gościem była niezwykła pedagożka – Agnieszka Gardas. Agnieszka jest nauczycielką pracującą w zgodzie z naturą, która w swojej pracy z dziećmi korzysta z bogactwa lokalnej przyrody. Przygodę z metodą Marii Montessori zaczęła od nauczania w klasach 1-3 w szkole w Koszarawie Bystrej, gdzie współtworzyła teren dla leśnej klasy. Następnie przeniosła się do Przyłękowa, gdzie przestrzeń leśnego przedszkola była już zastana jako integralna część tego, co dzieje się w murach szkoły.

Agnieszka może inspirować wiele osób, a jej podejście do pracy z dziećmi wykorzystuje zasoby naturalne w sposób unikalny i innowacyjny. Rozmowa z nią, bez wątpienia, dostarczy Wam cennych wskazówek, jak zintegrować edukację z naturą i jak sprawić, żeby stała się ona „partnerem” w pracy z dziećmi. Podczas naszej rozmowy poruszyliśmy wiele tematów, takich jak rola nauczyciela w edukacji blisko natury, jak równoważyć teorię z praktyką, jak rozwijać różne kompetencje u dzieci, oraz jakie korzyści dla zdrowia psychicznego dzieci przynosi kontakt z przyrodą.

A oto co pisze nasza gościni o sobie:

Jestem miłośniczką lasu i gór, jako miejsca wypoczynku i ładowania baterii – pieszo, na rowerze, w biegu, czasami na nartach. Uzależniona od książek i dobrej kawy. Lubię podróżować z mężem na czterech i na dwóch kołach, śpiewać, majsterkować, pisać i tworzyć drewniane pomoce edukacyjne dla dzieci i rękodzieło. Z wykształcenia jestem nieskończoną filolożką romańską i skończoną politolożką w języku Rousseau, Camusa i Saint-Exupéry’ego. Z wyboru i pakietu genów zostałam nauczycielką. Jako przyszły pedagog, także specjalny, dojrzewałam na ziemi francuskiej, patrząc jak pod koniec XX wieku młodym Francuzom brakuje miłości i rodzicielskiej obecności. To tam zaczęłam się stawać świadomą towarzyszką dzieci. Na co dzień zakochuję w życiu i jego przeżywaniu dzieci w klasach 0-3 w „Bajkowym Lesie” i SP w Rychwałdku. Niepoprawny optymizm i chłodny realizm są obecne w moim życiu, jednak uwagę staram się poświęcać temu pierwszemu.

Listen to „EDK#177: Leśne przedszkola i szkoły – Agnieszka Gardas” on Spreaker.

A tutaj wersja video z komentarzami na żywo: