Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Plan daltoński w Polsce ma już 4 lata

Może tytuł tego artykułu nie jest w 100% dokładny, uznałem jednak że możemy przyjąć, że certyfikacja pierwszych placówek edukacyjnych przez Dalton International, może być taką umowną datą czyli 2011 rok. W tym roku powstała też książką, która dla wielu nauczycieli jest teraz pierwszym spotkaniem z planem daltońskim. Początek roku skłonił też mnie do krótkiego podsumowania poprzedniego i przedstawienie prognoz na 2014.

Pierwsze lata „Daltona” w Polsce to przede wszystkim rozwój w przedszkolach na terenie całego kraju. Były to zarówno placówki z mniejszych miejscowości jak i z dużych miast. Zainteresowanie kiełkuje praktycznie w każdym miejscu naszego kraju, co najlepiej obrazuje slajd z konferencji daltońskiej, klóra odbyła się w Łodzi w październiku 2012 roku. Wiele z tych lokalizacji uzyska pewnie niebawem certyfikat wydawany teraz przez Polskie Stowarzyszenie Dalton, którego założenie było potwierdzeniem, że nauczyciele z Polski poważnie traktują tę ideę.

W zeszłym roku pojawiło się dużo więcej zainteresowania ze strony szkół i to nie tylko podstawowych. Rozwiewamy wątpliwości tych nauczycieli, którzy obawiają się wdrożenia tej metody u starszych dzieci. Potwierdzamy na szkoleniach, że w wielu krajach działa to na różnych poziomach edukacji, przedstawiamy doświadczenia polskiej szkoły, wspominamy gdzie i jak plan daltoński działał w Polsce międzywojennej.

Słysząc o tym zainteresowaniu, często pojedynczych nauczycielek, czy dyrektorek, którym trudno zorganizować szkolenie w swojej szkole czy przedszkolu, postanowiłem umieścić oba wystąpienia naszych holenderskich gości, które miały miejsce na konferencji daltońskiej w Łodzi w 2012 roku. Roel Roehner i Paul Bruijn, czyli President i V-ce President Dalton International dali bardzo interesujące wykłady, które nie są podstawowym szkoleniem, ale dają obraz idei planu daltońskiego. Z jednej strony wyjaśniają rolę podmiotu nauczania, jakim jest uczeń, z drugiej pokazują co to znaczy być i jak stać się nauczycielem edukacji daltońskiej. Dostęp do tych filmów jest dla zarejestrowanych użytkowników naszej strony, a  mieszczą się one w menu z prawej strony [PUBLIKACJA/TEKSTY  – Filmy]

Rejestracja na stronie nie wiąże się z jakąś uciążliwością w przyszłości. Pozwoli ona jedynie przesłać krótkie informacje o nowych artykułach jakie pojawiają się na www.plandaltonski.pl . Ma to miejsce nie częściej niż raz na miesiąc. Aby zrezygnować, należy wysłać maila do admin@plandaltonski.pl z prośbą o usunięcie adresu.

 

W grudniu mieliśmy pierwsze spotkania z nauczycielami gimnazjum z Łodzi, którzy z dużym zaniteresowaniem wzięli udział w szkoleniu. Nawet jeśli nie będą wdrażali szeroko tej metody, to elementy planu daltońskiego są praktycznie od zaraz do zastosowania z sukcesem w nauczaniu w szkole średniej, czy gimnazjum. Myślę nawet, że właśnie szkoły podstawowe i średnie to te szczeble edukacji, na których edukacja daltońska może rozwinąć się szybciej z korzyścią nie tylko dla samych uczniów.

W roku 2014 jest również w planach wydawnictwa SOR-MAN druk materiałów dla nauczycieli, instrukcji opracowanych i wykorzystanych w swojej pracy przez nauczycieli szkoły daltońśkiej,  Agatę Juljańską i Kamilę Szymańską.  Tak wiec planów dużo, pracy też, czeka nas więc kolejny ciekawy rok z „Daltonem”

Zapraszamy do kontynuowania przygody z Daltonem!

SoR