Celem działań edukacyjnych naszego dzisiejszego gościa jest przygotowanie młodych ludzi do życia, w którym codziennie muszą rozwiązać co najmniej 4 równania z czterema niewiadomymi. Czy to znaczy że tylko matematycy mają szanse? Pewnie mają większe, ale nie o to chodzi tym razem.
Dlaczego ciągle naszym najważniejszym sprawdzianem ma być to jak wypadliśmy? Według Roberta Kroola, powodem dlaczego pomimo kiepskiej edukacji, odnajdują się jednostki, które osiągnęły sukces jest to, że system edukacyjny nie był w stanie przeszkodzić im w ich rozwoju. Szkoła, która przygotowuje nas do zaliczania i testów „produkuje” przyszłych „rozwiązywaczy” zadań. Ale co się z nami dzieje, kiedy w pracy napotykamy na problem do rozwiązania a nie na proste zadania?
Robert Krool: „Bardzo często brakuje nam też kluczowej we współczesnym świecie kompetencji, jakim jest wytrzymałość psychiczna”. Czy da się ją wyćwiczyć? Czego jeszcze uczy się młodzież w Lifeskills* Liceum w Warszawie?
Listen to „ONDU#015:Kompetencje XXI wieku – rozmowa z Robertem Kroolem” on Spreaker.
Wśród nas jest mnóstwo wyjątkowych ludzi, którzy robią wyjątkowe rzeczy. Zapominamy jednak, że o wyjątkach najczęściej decydują sytuacje, które są nie do powtórzenia. Jeśli więc nie chcemy, aby nasz kraj stał się zapleczem logistycznym, spożywczym czy księgowym, musimy naprawdę zmienić nie tylko podstawy programowe ale podejście do edukacji, jej cele, całą strategię edukacyjną – to tylko część tez, jakie stawia nasz rozmówca.
* Liceum Lifeskills, to projekt edukacyjny dwóch przyjaciół: Roberta Kroola i Jarosława Sikory, który w edukacji znany jest z kursu „matura wysokich lotów”
Więcej o naszym gościu oraz o jego projektach znajdziecie w linkach poniżej: