Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Czy potrzebny nam elementarz?- rozmowa z Marią Lorek

Dowiemy się z tej rozmowy o wielu sprawach, które nie przebijają się do opinii publicznej przez zwykłe media, dla których najważniejsza jest sensacja i rozgłos związany z kontrowersyjnością podawanych informacji. Podcasty mają tę przewagę nad zwykłymi mediami, że kierują się misją dzielenia się z ludźmi wartościami cennymi dla ich autorów, dzięki czemu otaczają się ludźmi podobnymi do nich. Daje to ogromne wsparcie dla działań, które zmierzają do szerzenia dobra oraz pokazywania pozytywów. Rozmowa z Marią Lorek, to kolejna okazja do tego, aby poznać jak zmienia się polska edukacja od wewnątrz, co się dzieje w świecie, który nie jest kreowany przez władze oświatowe czy nadzór pedagogiczny.

Listen to „ONDU#013:Czy potrzebny nam elementarz?- rozmowa z Marią Lorek” on Spreaker.

Subscribe on Android

Po 2 latach od ostatnich wyborów parlamentarnych, pamięć po rządowych podręcznikach poprzedniej ekipy powoli zanika. Nie zależy nam aby tą rozmową wrócić do dyskusji o tym czy powinien być słuszny jeden tylko podręcznik, ale abyśmy zastanowili się głębiej nad celowością wykorzystywania w pracy z małym dzieckiem podręczników. Być może dla wielu z Was, zwłaszcza tych, którzy pogląd na edukację wyrabiają sobie na podstawie tego co pamiętają z własnych szkolnych lat lub z obserwacji jak szkoła oddziałuje na nasze dzieci, w ogóle nie ma takiego problemu. Okazuje się jednak, że dzięki badaniom nad sposobami uczenia się, rozwojem i mechanizmom jakie zachodzą w mózgu podczas nauki, kwestia tego czy i jaki podręcznik wykorzystywać jako pomoc dydaktyczną, nie jest już taka oczywista.W rozmowie z Marią Lorek stawiamy trudne pytania, dotyczące w ogóle celowości pisania podręczników, oraz tego jak należy traktować pierwszy szkolny podręcznik jakim jest elementarz. Ale tematów poruszyliśmy wiele więcej. Nasz rozmówca zarządzał około 80-ciom projektami unijnymi, dzięki którym powstało m.in kilkadziesiąt placówek oświatowych, brał udział w ratowaniu najmniejszych polskich szkół podstawowych, uczestniczył w opracowywaniu pierwszych po upadku PRL-u podstaw programowych.

Jest też autorką wielu inicjatyw edukacyjnych które w pozytywny sposób wpływają na rozwój szkolnictwa w Polsce.

 

A oto linki do stron i działań w jakich uczestniczyła lub uczestniczy Maria Lorek:

https://www.elementarz.edu.pl/

https://buildinglearningpower.com

3 Comments

  1. Gosia

    Dziękuję za ciekawą rozmowę i możliwość posłuchania pani Marii Lorek.
    Pracowałam z rządowym Elementarzem i dostrzegałam wiele ciekawych rozwiązań:
    „Przystanek zadanek”, wierszowane zagadki matematyczne, ciekawe bloki tematyczne (cztery żywioły, kontynenty), atrakcyjne ujęcie ortografii.
    Ogromną pomocą było podawanie bezpośrednich aktywnych linków do materiałów dydaktycznych.
    Życie nie dało temu przedsięwzięciu zbyt wiele czasu na ewaluację i dokonanie korekt, ale trzeba przyznać, że widoczny był nowy pomysł i trud autorów.

  2. Robert Sowiński

    Często powtarzam, ze ludzie zyskują przy bliższym poznaniu. A całkiem poważnie, to dziękuje za ten głos, bo pomaga nam robić dalej podcasty o edukacji, która dotyczy kazdego z nas. Tak wielu wśród nas zwykłych ludzi którzy robią niezwykle rzeczy. Wspierajmy sie, tak jak Pani to robi.

  3. Joanna

    Państwo Słowińscy! Dziękuję za ten potcast, bo dzięki temu inaczej spojrzałam na Elementarz, ale też poznałam Panią Lorek. Dziś stała się dla mnie bliską i materialną osobą. Dziś mogłam skonfrontować swoją wizję. Potwierdzam sobie fakt, że zanim wydamy opinię porozmawiajmy, poznajmy opinię dwóch stron. Dziękuję raz jeszcze za ten i pozostałe podcasty

Comments are closed.