Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Nowe pomysły i inspiracje do klasy na nowy rok szkolny – Katarzyna Rudnicka

Jestem wychowawczynią zerówki szkolnej. Pomyślałam, że podzielę się swoimi pomysłami, tudzież rozwiązaniami przygotowanymi na początek roku szkolnego. Mogą być inspiracją dla innych.
Na nową przygodę z 6-latkami przygotowałam im małe prezenty– są to pomalowane kamienie, przywiezione z moich wakacji. Opakowałam je w bibułkę, zawiązałam wstążką. Ukryte w klasie, czekały na dzieci niejako skarby. Ich zadaniem było ich odszukanie. Teraz kamienie mają swoje „imiona” i są dla niektórych towarzyszami w nowym miejscu.

Jeśli nie przygotowaliście jeszcze zakresu obowiązków dyżurnych to dzielę się swoją formą. Każdy jest częścią procesu edukacji i jest za coś odpowiedzialny w danym tygodniu. Ja wybrałam 7 obszarów. Nazwałam je i zobrazowałam prostymi rysunkami. U mnie brzmią one następująco: Opiekunowie kredek, ołówków i mazaków; Bohaterowie samotnych zabawek i gier; Strażnicy plecaków i tablicy; Opiekunowie roślin; Przyjaciele książek i ćwiczeń; Stołówkowy patrol; Strażnicy czystej podłogi; Menedżerowie tygodnia (kalendarz). Raz w tygodniu nauczyciel będzie wybierał losowo dzieci do odpowiednich funkcji. Imiona dzieci napisałam w dwóch kolorach: oznaczając samogłoski kolorem czerwonym, spółgłoski niebieskim, tak aby dzieci mogły przy okazji uczyć się tego podziału lub go sobie utrwalać.

Kolejną rzeczą jaką chciałam się podzielić jest kalendarz urodzinowy. Wykonany z kolorowych kartek bloku technicznego. Babeczki są miesiącami, na świeczkach umieściłam imiona dzieci, a na płomykach będą liczby mówiące którego dnia miesiąca ktoś ma urodziny. Będzie to wspaniała okazja do nauki miesięcy, jak również sposób na pamiętanie o świętowaniu, a świętowanie jest jedną z większych przyjemności : )

Dodatkowo opracowałam swoje patenty na porządek w danych strefach – nasze kartki o bidonach, plecakach, wspólnych grach, czy biurze rzeczy znalezionych czyli szufladzie z zaginionymi rzeczami sprawdzają się genialnie. Polecam.

Życzę wielu pomysłów i dobrych chwil w szkole!
Kasia Rudnicka