Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Moja droga do zmiany

Zmiany są nieodłącznym elementem życia, wymagają od nas próby dostosowania się do nowej sytuacji, wyjścia poza sferę komfortu oraz często wiążą się ze strachem przed tym, co nieznane. 

Agnieszka Maksymiuk – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej nie tylko z wyboru, ale przede wszystkim z powołania. Przez lata szukała miejsca, gdzie będzie mogła pracować w zgodzie ze swoimi wartościami i tak odkryła Plan Daltoński, z którym do dnia dzisiejszego jest związana, a swoją pracą udowadnia, że zamiast podcinać Uczniom skrzydła, można je dodawać. 

Karierę zaczęła od przedszkola, gdzie zaszczepił się w niej zmysł obserwacji oraz reagowania na zachowania i potrzeby Dzieci. Jednak po czasie poczuła, że chce się dalej rozwijać i tak została nauczycielką w szkole podstawowej. 

Chociaż myśl o nowej pracy wydawała się ekscytująca, rzeczywistość nie była aż tak kolorowa, jak to sobie wyobrażała. Podporządkowanie się pod zasady i wymogi, przerodziły się w bunt, który sprowokował chęć zmiany w podejściu do nauczania.  Małymi krokami zaczęła modyfikować sposób prowadzenia lekcji szkolnych, jednak po latach znów podjęła decyzję o zmianie, która tym razem nie była taka łatwa i wymagała odpowiedniego przygotowania i walki o samą siebie. 

„Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego”.

Zmiana wiąże się z porzuceniem bezpieczeństwa i stabilnej pozycji. Dla Nauczycieli jest to szczególnie trudne, z tego względu, że dali w dane miejsce i przede wszystkim w Dzieci cząstkę siebie. Nawet jeśli frustracja związana z obecnym miejscem pracy rośnie, to decyzja o porzuceniu wychowanków nigdy nie jest łatwa. 

Jednak trzeba mieć na uwadze, że Dzieci są inteligentne i odczuwają emocje. Zdrowie psychiczne przekłada się na późniejszą pracę. Jak mówi Agnieszka „dobry nauczyciel to też szczęśliwy nauczyciel”, jeśli dusimy się i stresujemy każdym nowym dniem, to jest to odpowiedni moment, aby pomyśleć o sobie. 

Jak się przygotować do wprowadzenia zmian? 

• Nigdy nie bądź w tym sam – otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają, 

• Jeśli masz obiekcje – rozmawiaj, czytaj, rozważaj, 

• Nie podejmuj decyzji pod wpływem emocji, 

• Zawsze słuchaj swojego wewnętrznego głosu. 

A co później? Odpowiedź jest prosta: konsekwentnie pracuj. Jak już zdobędziesz się na odwagę, zrób wszystko, aby utwierdzić się w przekonaniu, że to była najlepsza decyzja, jaką mogłeś podjąć. 

Wątpliwości towarzyszące przy podejmowaniu zmian są normalne. Jednak należy pamiętać, że nie jesteśmy w tym wszystkim sami. Każdy z nas codziennie  podejmuje większe bądź mniejsze decyzje i chociaż często się obawiamy, musimy wierzyć, że to, lepsze życie dopiero przed nami. Dlatego podejmujmy wyzwania i uczmy się nowych rzeczy, które pozwolą nam iść do przodu. 

Jeśli stoisz przed chęcią zmian, ale się boisz, koniecznie poznaj całą historię Agnieszki. 

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy pełnej inspiracji: