Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Porozumienie bez przemocy – język żyrafy i szakala.

porozumienie bez przemocy

Porozumienie bez przemocy, określane również jako Komunikacja Nonviolent (NVC) według Marshalla Rosenberga, to proces komunikacji, który ma na celu zwiększenie wzajemnego zrozumienia i empatii. Wyróżnia się tu dwa symboliczne zwierzęta: żyrafę, reprezentującą język serca, otwartości, empatii oraz szacunku dla własnych i cudzych potrzeb, oraz szakala, symbolizującego język osądu, krytyki i agresji. Porozumienie bez przemocy skupia się na identyfikacji i wyrażaniu uczuć i potrzeb bez używania agresywnego języka, zachęcając do słuchania z empatią i wyrażania siebie autentycznie, co prowadzi do konstruktywnych i pozytywnych rozwiązań konfliktów oraz głębszych relacji międzyludzkich.

Mamy niezwykłą przyjemność gościć Beatę Kubsik oraz Magdalenę Grzeszkiewicz-Brzęcką – dwie niezwykłe kobiety, które swoją pasją i zaangażowaniem zmieniają oblicze polskiej edukacji.

Beata, aktywistka edukacyjna, specjalistka od edukacji wczesnoszkolnej i doradczyni metodyczna, jest znana z współtworzenia platformy EDU_dzielnia i współpracy z wybitnymi autorami książek dla dzieci.

Magda, inspirująca trenerka i polonistka z wieloletnim doświadczeniem, prowadzi zmianę w Centrum Edukacji Obywatelskiej i współtworzy platformę Edu_dzielnia, zmieniając podejście do nauczania na bardziej angażujące i efektywne.

Tematem naszego spotkania było „Porozumienie bez przemocy” – filozofia, która stoi u podstaw budowania zdrowych relacji w szkole i poza nią. Porozmawialiśmy o tym, jak nauczyciele mogą wprowadzać zasady porozumienia bez przemocy w życie szkolne, aby wspierać uczniów w rozwoju empatii, szacunku i otwartości na dialog. Beata i Magda podzieliły się swoimi doświadczeniami w zakresie tworzenia przestrzeni edukacyjnych, gdzie dominuje wzajemny szacunek i zrozumienie.

Podczas wywiadu skupiliśmy się na konkretnych metodach i narzędziach, które pomagają w budowaniu pozytywnej atmosfery w klasie, promowaniu kultury dialogu i zarządzaniu konfliktami w sposób konstruktywny. Dowiedzieliśmy się, jakie są korzyści z wprowadzania porozumienia bez przemocy do szkolnej codzienności i jak można zacząć wprowadzać te zasady w życie. Zapraszamy wszystkich nauczycieli, rodziców, a także wszystkich zainteresowanych tematyką edukacji i rozwoju osobistego, do dołączenia do wysłuchania tej rozmowy aby razem z nami odkryć, jak porozumienie bez przemocy może zmienić szkołę na lepsze i jak każdy z nas może przyczynić się do tworzenia przestrzeni wolnej od przemocy.

Listen to „EDK#222:Porozumienie bez przemocy – Magdalena Grzeszkiewicz-Brzęcka i Beata Kubsik” on Spreaker.

Jeśli chcielibyście nas wesprzeć jako twórców, zapraszamy na stronę: https://buycoffee.to/ondu, gdzie można postawić nam wirtualną kawę 🙂 Dziękujemy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

A to wersja video rozmowy: