Na co dzień nie zastanawiamy się nad każdym mrugnięciem, wdechem czy skurczem prawej i lewej komory serca. To nasz układ nerwowy ciągle przetwarza, przewodzi i… działa. Sieć komórek nerwowym samodzielnie – bez naszej woli czy chęci zawiaduje tym organicznym kosmosem, biorąc pełną odpowiedzialność za efekty swoich wyładowań.
Nie ma chwili, by neurony nie współpracowały ze sobą czy też mięśniami i gruczołami… a na koniec następuje refleksja kosmicznego organizmu i… zasłużony sen. A gdyby tak tę burzę neuronów przenieść w ramy 45-minutowej lekcji? Jak? Po co? Czy się uda? Każdy „neuron” w przyjaznym środowisku działa, rozwija się i uczy… Zapraszamy na zupełnie inne niż dotąd spojrzenie na… lekcje?
Naszym była będzie Bogusia Mikołajczyk – nauczycielka biologii i przedmiotów zawodowych z zakresu bioanalityki i farmacji w Zespole Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Biotechnolożka, która realizuje mikrobiologiczne pasje z czasów studenckich. Zainteresowanie neurodydaktyką, odkrycie myślenia wizualnego, grywalizacji oraz narzędzi TIK – zaowocowało stworzeniem fanpage’a @Biologusdesignans, na którym chętnie dzieli się swoimi pracami, pomysłami na prowadzenie lekcji biologii oraz opracowanymi grami. Autorka rysowanych serii: biologiczne rymowanki, biologiczne SUCHArys, biologiczny bank ikon, ekipa biologicznego wsparcia oraz kalendarz biologa a także motywacyjnych: koty Biologusa i dobre myśli budują.
Współautorka nowego cyklu do biologii dla SP wyd. WSIP. Współpomysłodawczyni pierwszego edubota: Fenek – bot od matury z biologii. Absolwentka studiów podyplomowych: Biologia w szkole i Kryminalistyka z toksykologią sądową, nagrodzona tytułami: Wakelet Ambassador, Lider projektu Zaproś mnie na swoją lekcję, Promotor ekologii projektu EKO-SZKOŁA. Ambasadorka projektu EkoEksperymentarium. Finalistka Konkursu Nauczyciel Jutr@ 2022. Należy do społeczności grupy SuperBelfrzy RP.
Listen to „EDK#172: Kosmiczne burze neuronowe – Bogusia Mikołajczyk” on Spreaker.A tutaj wersja video: