Jak mówić, aby nie zaniemówić, bo przecież zarówno dla nauczyciela, wykładowcy jak i mówcy głos to podstawowe narzędzie pracy. Nagranie tego spotkania miało miejsce tuż przed wakacjami 2022, ale temat doskonale wpasowuje się w przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
Rozmawiamy na ten temat z dr n. hum. Agnieszka Płusajska-Otto – miłośniczką języka ojczystego i brzmienia ludzkich głosów. Zajmuje się emisją i ekspresją głosu – od profilaktyki i rehabilitacji chorób tego narządu począwszy, a na wystąpieniach publicznych kończąc. Przez 8 lat pełniła funkcję kierownika studiów podyplomowych Logopedia z emisją głosu na Uniwersytecie Łódzkim.
Konsultuje, doradza, prowadzi szkolenia i warsztaty zarówno indywidualne, jak i dla różnych grup zawodowych (nauczyciele, dziennikarze, menedżerowie). Swoje pasje zawodowe realizuje również prowadząc zajęcia dla studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego, a także w ramach projektów naukowych i bardzo aktywnie działając w Fundacji Centrum Logopedyczne.
Autorka wielu publikacji z zakresu logopedii. Do najpopularniejszych należy seria 5 gier na utrwalanie głosek poszczególnych szeregów: „Ładnie mówię głoski…” oraz książka „Podręcznik pracy głosem. Ćwiczenia i wskazówki dla osób występujących publicznie” wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.