Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Czy systemy edukacyjne nadążają za zmianą w świecie?

Serdecznie zapraszamy do odsłuchania, albo obejrzenia pierwszego w nowym roku szkolnym odcinka EduKOSMOSU, czyli rozmowy z Profesor Joanną Mytnik, ekspertką w dziedzinie dydaktyki i edukacji na poziomie szkoły wyższej. Celem spotkania było nie tylko zaprezentowanie Pani Profesor i jej zaawansowanych działań w obszarze nowoczesnej edukacji, ale również zainicjowanie otwartej dyskusji z widzami na temat wyzwań, jakie stoją przed uczelniami w dobie przemian technologicznych i społecznych.

Oto główne tematy, które zostaīy poruszone:

1. Dydaktyczne wyzwania: Jaki wpływ na procesy edukacyjne ma rozwój sztucznej inteligencji? Czy jesteśmy świadkami nowych form „oszukiwania” przy użyciu narzędzi takich jak ChatGPT?

2. Nowoczesna edukacja na poziomie szkoły wyższej: Co to oznacza w praktyce i na jakim etapie jesteśmy w tej materii?

3. Kierunki zmian: Jakie są główne trudności i wyzwania w modernizacji edukacji na poziomie akademickim? Czy można je przezwyciężyć?

4. Współczesny student: Czy studenci są świadomi celów swojej edukacji i jak mogą się przygotować do nowych zawodów, które będą wymagały nie tylko wiedzy, ale także umiejętności miękkich?

Wiedza o inicjatorach zmian na wyższych poziomach edukacji jest znikoma, a dla nauczycieli i studentów istotne jest, aby zrozumieć, że również na uczelniach dzieje się wiele w zakresie unowocześniania procesów edukacyjnych. Nasza Gościni, profesor Joanna Mytnik jest dyrektorką Centrum Nowoczesnej Edukacji Politechniki Gdańskiej, biolożką, projektantką ekosystemów uczenia się w oparciu o najnowsze wyniki badań neuronaukowych.

Posiada ponad 25 lat doświadczenia w pracy dydaktycznej i trenerskiej. Celem jej działań jest zmiana sposobu myślenia o roli nauczyciela i przebudowa obecnego systemu edukacyjnego. Kluczowe obszary eksperckie: zmiana w edukacji, neuronauki, gamifikacja, active learning, nowe technologie, ocenianie bez stopni. Projektuje i wdraża niestandardowe metody i narzędzia, m.in. budując fabularne systemy motywacyjne (gamifikację od 2013). Jest pomysłodawczynią i organizatorką cyklu ogólnopolskich Konferencji Dydaktyki Akademickich „Ideatorium” (od 2014) i „Grywalizacja w edukacji” (od 2023). Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej (2016). Laureatka nagrody „Nauczyciel Roku” im. Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego (2019). Czterokrotna beneficjentka Funduszu Innowacji Dydaktycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Dwukrotnie nagrodzona nagrodą Rektora Politechniki Gdańskiej za wybitne osiągnięcie organizacyjne (2021, 2022).

Listen to „EDK#180: Czy systemy edukacyjne nadążają za zmianą w świecie? – profesor Joanna Mytnik” on Spreaker. Postaw mi kawę na buycoffee.to

Możesz też obejrzeć wersję video:

Dodaj komentarz