Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Odkrywanie świata dzieci. Edukacja w pięciu kolorach – Ludwika Michałowska

„Odkrywanie świata dzieci. Edukacja w 5 kolorach” to propozycja zastosowania planu daltońskiego w pracy z najmłodszymi przedszkolakami. Program sprawdzony w grupie 2,5 latków prowadzonej przez autorkę, Ludwikę Michałowską.

Historia powstania tej książki rozpoczęła się od wysłania nam przez autorkę artykułu, który miał być umieszczony na stronie plandaltonski.pl. Artykuł dotyczył pracy z dziećmi 2,5-letnimi i opowiadał krok po kroku, jakie działania były prowadzone, aby wcielać w życie idee edukacyjne Helen Parkhurst, czyli twórczyni planu daltońskiego. Materiał na artykuł, jaki otrzymaliśmy był niesamowity. Na pierwszy rzut oka widać było, że powstał dzięki wspaniałym pomysłom doświadczonego nauczyciela. Postanowiliśmy więc zaproponować Ludwice wydanie książki na ten temat, aby podzielić się tymi innowacyjnymi praktykami z większą grupą czytelników.

Oczywiście wymagało to jeszcze sporo pracy, przygotowania materiałów zdjęciowych, rozbudowanie części tekstu, aby każdy, kto weźmie tę pozycję do ręki, mógł zastosować pomysły Ludwiki Michałowskiej w swojej pracy. Zaangażowaliśmy się w ten projekt z entuzjazmem, współpracując z autorką na każdym etapie, dbając o szczegółowe opracowanie i oprawę graficzną. I tak powstał projekt pt „Odkrywanie świata dzieci – Edukacja w 5 kolorach – plan daltoński w przedszkolu”, a jego zwieńczeniem jest kolejna książka o planie daltońskim w Polsce, bardzo kolorowa, bo jest to „Edukacja w 5 kolorach” daltońskich dni tygodnia.

Jesteśmy przekonani, że książka ta zainspiruje wielu nauczycieli do pracy według planu daltońskiego w swoich przedszkolach, oferując praktyczne i sprawdzone metody pracy z dziećmi. Może też być pomocna rodzicom najmłodszych dzieci, którzy chcą wykorzystać plan daltoński w domu, wspierając rozwój swoich pociech w sposób zgodny z ideami Parkhurst. Dla wielu z Was będzie to pewnie punkt wyjścia do metod, jakie wypracujecie bazując na swoim doświadczeniu i kreatywności. Życzymy więc powodzenia oraz miłej i inspirującej lektury tej wyjątkowej publikacji, która z pewnością stanie się ważnym elementem wzbogacenia waszej pracy z dziećmi.