Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Daltonka – pierwsza polska edukacyjna gra daltońska

Żeby zacząć działać z planem daltońskim, potrzeba wiedzy na temat głównych filarów, zmiany podejścia do nauczania oraz zapału do pracy. To nie jest łatwe, ponieważ przyzwyczailiśmy się do informacji zwrotnej w postaci ocen oraz odbierania autonomii uczniom. Tak nas uczono i tego od nas oczekiwano. Dlatego aby wspomóc nauczycieli, którzy cenią idee planu daltońskiego, opracowałam grę, która pozwoli zrozumieć zasady planu daltońskiego i będzie kolejnym narzędziem, ułatwiającym jego wdrożenie.

Jeśli już znasz moją grę, możesz od razu przejść do zamówienia (jeśli kupisz z koleżanką, dwie w pakiecie wychodzą atrakcyjniej cenowo : ZESTAW kosztuje 117 zł, albo pozostać ze mną chwilę, abym wyjaśniła ci, jak ta gra może ci pomóc w pracy z dziećmi i rodzicami:


Dla kogo przeznaczona jest gra?

Gra przeznaczona jest dla dzieci, rodziców, nauczycieli, studentów i pasjonatów pedagogiki daltońskiej. Trudno jednoznacznie określić dolną granicę wieku graczy. Z pewnością poradzą sobie z nią dzieci 5-, 6-letnie przy prostszych wariantach (np. poszukiwaniu pasujących do siebie par) i ograniczeniu ilości kart w talii. Kartami mogą bawić się też młodsze dzieci, ale we współpracy z osobą dorosłą, moderującą zajęcia.

Co daje uczestnikom stosowanie gry?

• możliwość aktywnego poznania filarów pedagogiki daltońskiej: samodzielności, odpowiedzialności, współpracy i refleksji,
• umiejętność kojarzenia konkretnych działań z poszczególnymi filarami,
• okazję do dyskusji nad zadaniami, przedstawionymi w kartach,
• inspirację do tworzenia własnych zadań,
• pobudzanie do współpracy i refleksji,
• zachętę do poszukiwania nowych scenariuszy gier.

Co znajdziesz w opakowaniu?

Gra zawiera zestaw 54 kart wraz z instrukcją. Podczas zabawy dzieci w naturalny sposób przyswajają
zasady i reguły, obowiązujące w systemie daltońskim. Karty podzielone są na cztery kategorie,
zgodnie z filarami planu daltońskiego:
• samodzielność – 14 kart plus 2 karty refleksji,
• odpowiedzialność – 14 kart plus 2 karty refleksji,
• współpraca – 10 kart plus 2 karty refleksji,
• refleksja – 9 kart plus 1 karta pusta

Tworząc karty, starałam się, zostawić jak najwięcej przestrzeni dla kreatywności – ta kompetencja staje się współcześnie kolejnym filarem pedagogiki daltońskiej. Stąd w instrukcji pojawiły się dopiski z gwiazdką, sugerujące kierunki poszukiwań własnych rozwiązań, zwłaszcza gdy gramy ze starszymi dziećmi lub kiedy gracze poznali już pełne zestawy kart.

Anna Sowińska – Autorka

link do strony, na której jest więcej filmów i opinii na temat mojej gry https://daltonka.pl