Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Samotność w sieci – Iwona Cugier

Dynamiczny rozwój technologii, nowe rozwiązania i coraz większe możliwości.

Nic więc dziwnego, że żyjąc w XXI wieku, nie wyobrażamy sobie świata bez Internetu. Sytuacja pandemiczna przyśpieszyła tylko proces przenoszenia codziennych czynności do sfery cyfrowej. Zakupy, praca, warsztaty, a nawet lekcję szkolne! Nagle okazało się, że praktycznie wszystko może odbywać się za ekranem monitora. Jednym przychodzi to z łatwością, dla drugich jest utrapieniem. Iwona Cugier- nauczycielka informatyki oraz pasjonatka nowoczesnych technologii. Należy do grupy osób, które doskonale wiedzą jak wykorzystać potencjał sieci i przenieść go do nauczania oraz własnego samorozwoju. 

Dla dzieci i młodzieży obcowanie z Internetem nie jest niczym nowym.

Większość już od najmłodszych lat wie, jak sprawnie poruszać się po różnego rodzaju platformach. Koncentrują się na ułatwianiu sobie życia, dobrej zabawie, a także komunikacji z przyjaciółmi, często zapominając o tym, że to, co się raz pojawiło w wirtualnym świecie, na zawsze tam pozostanie. Rolą dorosłych jest uświadomienie młodym, jakie zagrożenia mogą czyhać na nie w sieci oraz wpojenie zasad, które zapewnią im bezpieczeństwo oraz swojego rodzaju anonimowość. 

Ponadto Internet jest przede wszystkim źródłem wiedzy oraz dostępem do platform, na których każdy może się dokształcać. Należy więc umiejętnie wyszukiwać informację, filtrować i wybierać najlepsze dla siebie opcje. Z perspektywy dorosłych jednak nie zawsze jest to komfortowe. Część osób boi się nowych rozwiązań, ponieważ nie miała z nimi wcześniej do czynienia albo z góry ma negatywne nastawienie, bojąc się, że coś nie wyjdzie. Niemniej pamiętajmy, że człowiek uczy się na błędach. Jeśli czegoś nie popsujemy, to się nie nauczymy.

Dostęp do Internetu przynosi dużo korzyści, ale nie zastępuje wszystkiego.

Najważniejsze zawsze pozostaną relacje, które niestety w sieci często pozostają płytkie. Miło jest napisać do znajomej osoby, jednak nie powinno to zastąpić spotkań w realu. Dlatego pielęgnujmy przyjaźnie i cieszmy się wspólnie spędzonym czasem. 

Serdecznie zapraszamy do przesłuchania rozmowy z Iwoną Cugier, z którą weszliśmy do świata nowoczesnych technologii. Całość znajdziecie jak zawsze na naszym kanale. 

Listen to „ONDU#121: Samotność w sieci – Iwona Cugier” on Spreaker.