Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Co mnie wkurza w szkole? – dr Mikołaj Marcela

Co mnie wkurza w szkole? – to tytuł jednej z ostatnich książek naszego rozmówcy. Tradycją stało się, że tuż po premierze nowej książki Mikołaja Marceli, spotykamy się z nim w niedzielny wieczór. Z każdą książką, nasz gość nie tylko zyskuje nowych czytelników ale i nowych oponentów. Może tytuł tego spotkania powinien brzmieć: Co mnie wkurza w autorze „Patoposłuszeństwa”?

Każda zmiana, której następstw się boimy, wymaga z naszej strony zarówno odwagi jak i rozwagi. Szczególnie, kiedy dotykamy tak wrażliwej materii, jaką jest edukacja naszych dzieci. W tej książce nie mamy propozycji jednej, czy dwóch zmian. Autor każe nam cały nasz dotychczasowy świat odwrócić do góry nogami. I udowadnia, że nadal jesteśmy niewolnikami! Książka „Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?” jest chyba najbardziej rewolucyjną, z tych które wyszły spod pióra Mikołaja i jednocześnie najbardziej kontrowersyjną.

Niektórym podnosi tylko ciśnienie, a ci bardziej wrażliwi odkładają ją i czytają z przerwami, żeby nie wpaść we frustrację, wynikająca z przekonania, że żyją w Matrixie. Są też bardzo krytyczne opinie, choć czytając tę książkę, trudno przyłapać autora na minięciu się z prawdą. Żonglując zaskakującymi treściami, robi to bardzo przebiegle, bo najczęściej przywołuje autorytety ze świata historii, literatury i nauki. Ale czy autorytety zawsze są nieomylne?

Czy wreszcie sam autor jest konsekwentny w tym co pisze i co robi? Zazwyczaj zapraszamy naszych gości, autorów książek, aby pokazać daltońskiej społeczności ich dokonania. Tym razem i bez takiego spotkania, doskonale znacie autora i jego pozycje. Na pewno Mikołaj Marcela porusza kwestie, które są bolesne, z którymi nie chcemy się czasem zgadzać, aby nie utracić radości z codziennej pracy. Czy we wszystkim co pisze, ma racje?

Listen to „ONDU#142: Co mnie wkurza w szkole? – dr Mikołaj Marcela” on Spreaker.