Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Apetyt na wiedzę – prof. Ewa Filipiak

APETYT NA WIEDZĘ – organizacja warunków i środowiska uczenia się – to tytuł naszego ostatniego spotkania w niedzielny wieczór. Z tego spotkania powstał tez materiał na YT i odcinek podcastu „Od nauczania do uczenia się”

To było pierwsze spotkanie/wywiad w 6 już sezonie spotkań na żywo z ciekawymi ludźmi edukacji. Podobnie jak rok temu, pierwsze spotkanie oddaliśmy reprezentantce akademickiego grona: profesor Ewie Filipiak. Jak to już mamy w zwyczaju, co zresztą jest przez naszych widzów bardzo cenione, nie mamy szczegółowego planu, choć plan daltoński jest naszym znakiem rozpoznawczym 🙂.

Obiecujemy natomiast, że odsłuchując czy oglądając, zdziwisz się jak zaskakujące pytania padły. Wiele z nich dotyczyło tego, czego tak naprawdę oczekuje się od współczesnej szkoły. Rozmawialiśmy o działaniach z uczniami, które prowadzą do rozbudzania i utrzymania chęci do uczenia się. Wielu z naszych dotychczasowych gości – nauczycieli, prezentowało już swoje narzędzia i pomysły jak to czynić. Tym razem rozmawialiśmy o tym, jak podejść do tego z naukowym zacięciem, aby mieć jeszcze więcej ciekawych pomysłów.

Nasz gość, to Ewa Filipiak, pedagog, profesor zwyczajny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik Katedry Dydaktyki i Studiów nad Kulturą Edukacji, pomysłodawca Laboratorium Zmiany Edukacyjnej – Centrum Badań nad Uczeniem i Rozwojem.

Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół edukacji jako czynnika rozwoju jednostki, w szczególności dotyczą problemu rozwijania zdolności uczenia się, dydaktycznych aplikacji socjokulturowych koncepcji Lwa S.Wygotskiego i Jerome’a Brunera, wykorzystania kulturowo-historycznej teorii i metodologii badań genetycznych do badania rozwoju dziecka.

Animator pedagogii Celestyna Freineta w Polsce. Prowadzi nowatorskie badania wdrożeniowe, poszukuje szkoły wspierającej rozwój i myślenie dziecka, w szczególności opartej na założeniach koncepcji Lwa S. Wygotskiego, wspiera nauczycieli i studentów w poszukiwaniach sposobów doskonalenia warunków oferowanych uczniom w zinstytucjonalizowanej edukacji.

Listen to „ONDU#140: Apetyt na wiedzę – prof. Ewa Filipiak” on Spreaker.

A jeśli wolisz oglądasz to zapraszamy na YT: