Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

Aktywne czytanie – wywiad z Anną Jankowską

Czy książka odgrywa ważną rolę w życiu dziecka? Zdecydowanie tak to wspaniały sposób na zdobywanie wiedzy, nowych umiejętności oraz patent na zabawę. 

Anna Jankowska to pełna energii pedagog, autorka książek dla dzieci i rodziców, podcastów oraz bloga „Aktywne czytanie”, która na co dzień pokazuje wartościowe lektury, pomaga właściwie dobrać treści do Malucha oraz dzieli się pomysłami jak wpleść czytanie do wspólnie spędzanego czasu.

„Książka jako zabawka”, dość odważne stwierdzenie, jednak patrząc z perspektywy dziecka, nauka poprzez zabawę wzbudza większe zainteresowanie i pozwala zakochać się w takiej formie spędzania czasu. To coś więcej niż czytanie to frajda. Nie trzeba siedzieć w jednej pozycji, aby słuchać uważnie i wiedzieć co się w danym momencie rozgrywa. Lektura powinna zachęcać dziecko i rodziców do wspólnego wskoczenia w wir zabawy razem z bohaterami książki. 

Czy możemy czytać dzieciom baśnie, które znamy z naszych czasów, takie jak przykładowo Czerwony Kapturek albo Jaś i Małgosia? Tak, ale co czytać kiedy jest nieco starsze?  

Wybierając lekturę dla najmłodszych, powinniśmy świadomie planować zakupy, aby treści były dla nich zrozumiałe. Warto kierować się wiekiem Szkraba oraz ich zainteresowaniami. Każde dziecko jest inne, jednak najlepiej trzymać się ram, dostosowanych do jego aktualnych potrzeb. Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroki wachlarz czytanek, wśród nich znajduje się wiele pozycji dających możliwości rozwojowe dla danej grupy wiekowej. Właśnie o takie pozycje powinniśmy wzbogacić domową bibliotekę. 

Zapraszamy na bardzo pozytywną rozmowę ze wspaniałą Anną Jankowską, która opowiada o swoich doświadczeniach, pracy oraz zdradza swoje ulubione tytuły książek dla Dzieci. 

A oto polecenia, o których mówił nasz gość: