Matura i co dalej – czyli jak wybrać właściwą drogę edukacji?
Filmy / 14 stycznia 2020 / Ilość odsłon: 56

Czy obecny model edukacji wystarczy aby osiągnąć sukcesy w życiu zawodowym? Czy nasz system edukacyjny wyposaża nas w kompetencje? Co możemy zrobić, aby ułatwić naszym dzieciom wejście w dorosłe życie? Dzielimy się z Wami naszymi opiniami wynikającymi z doświadczenia pedagogicznego i rodzicielskiego.

Jak radzić sobie z zazdrością?
Filmy / 12 stycznia 2020 / Ilość odsłon: 13

Postawienie na relacje wiąże się z okazywaniem szacunku i zaufania. Nie zawsze jesteśmy dobrze zrozumiani, to się zdarza. Gorzej, jeśli intencje są jednoznaczne i to właśnie staje się źródłem złych emocji. Od nich należy uciekać jak najdalej. Rozmawiamy o zazdrości, zawiści hejcie. O tym jak się rodzi się zazdrość, jak do niej nie dopuścić oraz jak sobie z nią radzić jeśli już się pojawi. Radzimy również jak sobie radzić z hejtem oraz staramy się wyjaśnić jego źródło.

Od nas zależy czy będzie jutro – czy to co się dzieje w Australii nas dotyczy?
Filmy / 7 stycznia 2020 / Ilość odsłon: 66

To co ostatnio obserwujemy dzięki relacjom różnych telewizji a dotyczącym zmian klimatycznych napawa nas coraz większymi obawami. Kulminacją tych doznań są materiały z Australii, która od kilku tygodni walczy z pożarami. Właściwie trudno to nazwać walką, raczej jest to ratowanie zdrowia, życia i dobytku. Na razie najbardziej tragiczny los spotkał zwierzęta – niektóre szacunki mówią o setkach milionach istnień, które pochłonęły pożary. Straty w ludziach to na razie kilkadziesiąt osób, ale wnikliwy obserwator zdaje sobie sprawę z tego, że to będzie znacznie więcej. Rozpoczęły się na świecie liczne zbiórki pieniędzy na pomoc Australii, które idą w setki milionów dolarów. Na usuwanie skutków pożarów rząd australijski przeznaczył kolejny miliard dolarów. Stawiamy sobie pytania czy i na ile jest to skutek zmian klimatycznych, jakie dostrzegamy w różnych zakątkach naszego globu. Nie trzeba zbyt daleko się rozglądać aby dostrzec to co się dzieje z pogodą i w naszym kraju. Kolejny rok z rzędu centralne województwa cierpią na susze, a co za tym idzie również zagrożenia pożarowe w lasach. Nikt nie powie z pełną odpowiedzialnością czy na pewno uda nam się zatrzymać zmiany, które niechybnie prowadzą nas na skraj katastrofy ekologicznej. Z drugiej strony słychać też głosy, że w historii globu było już wiele…

Jak od mówienia o zmianie przejść do działania – rozmowa z Dorotą Kujawa-Weinke
Filmy / 19 grudnia 2019 / Ilość odsłon: 68

Z dzisiejszym gościem rozmawialiśmy o tym, jak sprawić, by nauka była atrakcyjna dla uczniów, czy szkoła bez ocen jest możliwa, dlaczego jedni potrafią przejść proces zmiany, a inni sobie z tym nie radzą, co możemy zrobić w skali mikro, aby móc oddziaływać szerzej. Będziemy się starali, aby na te pytania odpowiedziała Dorota Kujawa-Weinke – polonistka z Elbląga. Zapraszamy Kategoria

Mój pomysł na zmiany w edukacji – rozmowa z dr Marzeną Żylińską
Filmy , Publikacje/Teksty / 17 lipca 2019 / Ilość odsłon: 595

W czasie tego godzinnego nagrania LIVE poznajemy drogę zawodową w edukacji dr Marzeny Żylińskiej, jej projekty związane z ruchem BSS czyli Budzące się Szkoły, Edukatorium, działalność wydawnicza i szkoleniową. Wszystko ma na celu rozwijać edukację w Polsce w taki sposób, aby uwzględniona została współczesna wiedza o rozwoju ludzkiego mózgu, który na każdym etapie ma równe potrzeby i różne możliwości. Dlaczego więc skoro to wiemy nadal stosujemy metody, które powstały kiedy jeszcze tej wiedzy nie było? Czy to tylko związane jest ze strachem, a może po prostu z niewiedzą? A może wiedza już jest, tylko system szkolny jest tak skostniały, że nawet najlepiej wyedukowany nauczyciel trafiając do zawodu napotyka mur nie do przebicia? O tym wszystkim dyskutujemy, rozmawiamy i wyciągamy od naszego rozmówcy ciekawe wskazówki i porady zarówno dla nauczycieli jak i dla rodziców.  

Zapisz się do naszego newslettera!
Szanujemy Twoją prywatność.