Na naszej platformie jesteśmy już z Wami prawie 10 lat. Dokładnie 9 czerwca 2010 roku zarejestrowaliśmy domenę plandaltonski.pl, która do dnia dzisiejszego należy do prowadzonego przeze mnie Wydawnictwa SOR-MAN.
Jak do tego doszło?
Wiosną 2010 roku na terenie Szkoły Podstawowej ABIS, w której Ania (Anna Sowińska 🙂 ) była wówczas dyrektorką, odbyła się konferencja z głównymi prelegentami, którymi byli Roel Rohner i Hans Wenke. Edukatorzy z Holandii przyjechali do Polski zarażać planem daltońskim, a jednym z ich celów było wydanie w Polsce książki, którą właśnie redagowali. Mieli za sobą już 3 publikacje na ten temat wydane w Holandii i Niemczech i wiedzieli, że w ten sposób łatwiej będzie nauczycielom zapoznawać się z pedagogiką planu daltońskiego.
Próbowali zainteresować tym tematem duże wydawnictwa z Polski, jednak była to na tyle niszowa wówczas koncepcja edukacyjna, że nie spotkała się z oczekiwanym zainteresowaniem wydawców. Miałem okazję uczestniczyć w wykładach Roela i Hansa, dużo rozmawialiśmy o Helen Parkhurst i jej pomyśle, który w wielu krajach nadal budził duże zainteresowanie. Mnie urzekło skupienie się na kompetencjach, czyli na tych obszarach, które w niewielkim stopniu rozwijała ówczesna szkoła, skupiona na przekazywaniu in sprawdzaniu wiedzy. Poczułem, że warto poświęcić temu zagadnieniu więcej czasu. Dodatkowo, okazało się , że Ania wraz ze swoimi nauczycielami, w dużej mierze realizują cele, które przyświecają pedagogice planu daltońskiego. Również Holendrzy dostrzegli w strategiach wdrażanych w SP ABIS spójność z tym co proponują w edukacji małego dziecka. Kilka spotkań, potem nasza dyskusja nad tym w jaki sposób moglibyśmy przybliżyć idee Helen Parkhurst polskim nauczycielom, wreszcie analiza naszych chęci i możliwości i zapadła decyzja, która do dzisiaj ma wpływ na nasze codzienne życie nie tylko zawodowe. Postanowiliśmy przeznaczyć prywatne środki na wydanie pierwszej w powojennej Polsce książki na temat planu daltońskiego. Musiałem zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami, bo przecież nie miałem wtedy żadnego doświadczenia jako Wydawca. Jestem z wykształcenia inżynierem a z zawodu menedżerem, zajmującym się wprowadzania nowych technologii na nasz rynek. Okazało się, że mogłem wykorzystać wiele z tych nabytych już kompetencji a dodając do tego Ani doświadczenie jako nauczyciela, trenera i dyrektora mieliśmy to, co pozwoliło nam zacząć uczyć się nowych rzeczy na żywych organizmie. Tak zaczęło powstawać wydawnictwo SOR-MAN i rozpoczęliśmy pracę nad tekstem, który do nas trafił w niderlandzkim języku.
Ponieważ moje doświadczenie podpowiadało mi, że rozwijający się dynamicznie internet pomoże nam w promocji książki i idei jaka za nią stoi, 9 czerwca zakupiłem domenę plandaltonski.pl. Zanim ukazały się pierwsze materiały, cały 2010 rok przeznaczyłem na przygotowanie do wydania książki „Pedagogika planu daltońskiego” oraz zaprojektowanie strony tak, aby mogła pomagać nam w komunikacji z najbardziej odległymi miejscami, do których trudno byłoby dotrzeć tak małemu zespołowi :-). Pierwsze artykuły, to były tłumaczenia tego, co znalazłem w internecie na innych stronach plus materiały jakie otrzymałem do tłumaczenia od Roela i Hansa i noszą datę z lutego 2011 roku. Rok 2010 i 2011 to były dla nas lata naszej edukacji i rozwijania się, promując książkę uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach, przede wszystkim w kraju. Zostaliśmy też zaproszeni przez Fundację Dalton International na międzynarodową konferencję daltońską do Brna (2/3 maja 2011), gdzie byliśmy jedynymi przedstawicielami planu daltońskiego z Polski.
Strona była zbudowana dzięki pomocy mojego kolegi, a jego żona miała udział w dopasowaniu odpowiedniej czcionki do znaku graficznego jaki zakupiłem ze strony sprzedającej tego typu grafiki do komercyjnego wykorzystania. W 2017 roku strona została przerobiona na obecny szablon WordPressa – straciliśmy niestety w trakcie przenoszenie kilka procent materiałów – ale nadal jest największym źródłem wiedzy na temat planu daltońskiego w Polsce. W gromadzeniu materiałów od wielu lat pomagają nam nauczyciele z całego kraju. W tym roku czeka ją zapewne odświeżenie, bo straciła przez te kilka lat na funkcjonalności, jakiej teraz oczekują użytkownicy.
Drodzy Czytelnicy, Sympatycy Planu Daltońskiego w Polsce,
trzymajcie kciuki za kolejne 10 lat a już teraz bardzo Wam dziękujemy za to że jesteście z nami i pomagacie nam w szerzeniu tej rewelacyjnej koncepcji edukacyjnej, która tak dobrze przyjęła się najpierw w przedszkolach a z czasem na kolejnych etapach edukacji.