Plandaltonski.pl ma już 10 lat!

2 stycznia 2020 | Autorem wpisu jest: Robert Sowiński | Ilość odsłon: 329

Na naszej platformie jesteśmy już z Wami prawie 10 lat. Dokładnie 9 czerwca 2010 roku zarejestrowaliśmy domenę plandaltonski.pl. Do dnia dzisiejszego należy do prowadzonego przeze mnie Wydawnictwa SOR-MAN.

Jak do tego doszło?

Wiosną 2010 roku na terenie Szkoły Podstawowej ABIS, w której Ania (Anna Sowińska 🙂 ) była wówczas dyrektorką, odbyła się konferencja z głównymi prelegentami, którymi byli Roel Rohner i Hans Wenke. Edukatorzy z Holandii przyjechali do Polski zarażać planem daltońskim, a jednym z ich celów było wydanie w Polsce książki, którą właśnie redagowali. Mieli za sobą już 3 publikacje na ten temat wydane w Holandii i Niemczech i wiedzieli, że w ten sposób łatwiej będzie nauczycielom zapoznawać się z pedagogiką planu daltońskiego.

Próbowali zainteresować tym tematem duże wydawnictwa z Polski, jednak była to na tyle niszowa wówczas koncepcja edukacyjna, że nie spotkała się z oczekiwanym zainteresowaniem wydawców. Miałem okazję uczestniczyć w wykładach Roela i Hansa, dużo rozmawialiśmy o Helen Parkhurst i jej pomyśle, który w wielu krajach nadal budził duże zainteresowanie. Mnie urzekło skupienie się na kompetencjach, czyli na tych obszarach, które w niewielkim stopniu rozwijała ówczesna szkoła, skupiona na przekazywaniu in sprawdzaniu wiedzy. Poczułem, że warto poświęcić temu zagadnieniu więcej czasu. Dodatkowo okazało się, że Ania wraz ze swoimi nauczycielami realizują cele, które przyświecają pedagogice planu daltońskiego. Również Holendrzy dostrzegli w strategiach wdrażanych w SP ABIS spójność z tym co proponują w edukacji małego dziecka. Odbyło się kilka spotkań i dyskusji o tym, w jaki sposób moglibyśmy przybliżyć idee Helen Parkhurst polskim nauczycielom. Analiza naszych chęci i możliwości doprowadziła do podjęcia decyzja, która do dzisiaj ma wpływ na nasze codzienne życie nie tylko zawodowe. Postanowiliśmy przeznaczyć prywatne środki na wydanie pierwszej w powojennej Polsce książki na temat planu daltońskiego. Musiałem zmierzyć się z wieloma nowymi wyzwaniami, bo przecież nie miałem wtedy żadnego doświadczenia jako Wydawca. Jestem z wykształcenia inżynierem a z zawodu menedżerem, zajmującym się wprowadzania nowych technologii na nasz rynek. Okazało się, że mogłem wykorzystać wiele z tych nabytych już wcześniej kompetencji. Dodając do tego Ani doświadczenie jako nauczyciela, trenera i dyrektora mieliśmy to, co pozwoliło nam zacząć uczyć się nowych rzeczy na żywym organizmie. Tak zaczęło powstawać wydawnictwo SOR-MAN i rozpoczęliśmy pracę nad tekstem, który do nas trafił w niderlandzkim języku.

Moje doświadczenie podpowiadało mi, że rozwijający się dynamicznie internet pomoże nam w promocji książki i idei, jaka za nią stoi. 9 czerwca zakupiłem domenę plandaltonski.pl. Zanim ukazały się pierwsze materiały, cały 2010 rok przeznaczyłem na przygotowanie do wydania książki „Pedagogika planu daltońskiego”. Zadbałem o zaprojektowanie strony tak, aby mogła pomagać nam w komunikacji z najbardziej odległymi miejscami, do których trudno byłoby dotrzeć tak małemu zespołowi :-). Pierwsze artykuły, to były tłumaczenia tego, co znalazłem w internecie na innych stronach plus materiały, jakie otrzymałem do tłumaczenia od Roela i Hansa i noszą datę z lutego 2011 roku. Rok 2010 i 2011 to były dla nas lata naszej edukacji i rozwijania się, promując książkę uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach, przede wszystkim w kraju. Zostaliśmy też zaproszeni przez Fundację Dalton International na międzynarodową konferencję daltońską do Brna (2/3 maja 2011), gdzie byliśmy jedynymi przedstawicielami planu daltońskiego z Polski.

Strona była zbudowana dzięki pomocy mojego kolegi. Jego żona miała udział w dopasowaniu odpowiedniej czcionki do znaku graficznego jaki zakupiłem ze strony sprzedającej tego typu grafiki do komercyjnego wykorzystania. W 2017 roku strona została przerobiona na obecny szablon WordPressa – straciliśmy niestety w trakcie przenoszenie kilka procent materiałów – ale nadal jest największym źródłem wiedzy na temat planu daltońskiego w Polsce. W gromadzeniu materiałów od wielu lat pomagają nam nauczyciele z całego kraju. W tym roku czeka ją zapewne odświeżenie, bo straciła przez te kilka lat na funkcjonalności, jakiej teraz oczekują użytkownicy.

Drodzy Czytelnicy, Sympatycy Planu Daltońskiego w Polsce, trzymajcie kciuki za kolejne 10 lat!

Bardzo Wam dziękujemy za to że jesteście z nami i pomagacie nam w szerzeniu tej rewelacyjnej koncepcji edukacyjnej, która tak dobrze przyjęła się najpierw w przedszkolach a z czasem na kolejnych etapach edukacji.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się na newsletter!

Zapisz się do naszego newslettera!
Szanujemy Twoją prywatność.