Centrum Edukacji Daltońskiej Plandaltonski.pl

„…bo współpraca bardzo się opłaca! My o tym dobrze wiemy i wszystkim opowiemy!”

Nasze Przedszkole Nr 34 w Koszalinie otrzymało tytuł Przedszkola Daltońskiego w listopadzie 2015 roku. Jesteśmy bardzo dumni z Naszego wyróżnienia. Koncepcja daltońska na stałe wpisała się w życie nie tylko placówki, to już nasz styl życia a nie metoda pracy. Poza głównymi domenami daltońskimi, cały czas rozwijamy między innymi kreatywność dzieci a także swoją. Kreatywność to jedna z kluczowych cech bycia „daltońskim” J.

Dnia 18.03.2017 roku Nasze Przedszkole zorganizowało między-przedszkolny konkurs muzyczno-taneczny „I Bałtycki Najazd Gwiazd”, którego ideą było wcielenie się w rolę gwiazd estrady muzycznej. Dzieci śpiewały z playbacku, ale musiały doskonale znać tekst naśladowanego utworu. Poza tym musiały upodobnić się do Gwiazd/y, w którą się wcielały. Komisja oceniająca występy brała pod uwagę wszystkie szczegóły. Konkurs otrzymał miano konkursu regionalnego, ponieważ zaprosiliśmy także przedszkola spoza naszego Koszalina – były z nami przedszkola kołobrzeskie, z Mścic, Karlina oraz z Ustronia Morskiego. Nasz Bałtycki Najazd Gwiazd odbył się w koszalińskim teatrze – Teatr Variete MUZA.

Łącznie na scenie wystąpiło aż 18 zespołów ( w tym wokaliści z baletem tanecznym lub chórkiem , duety, zespoły).

Na naszej widowni zasiadło także grono wyjątkowych gości, m.in. Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego wraz ze współpracownikiem, Prezes Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Dalton, Przewodniczący Komisji Edukacji, Sportu i Turystyki, a także Prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Polskiego Komitetu Światowej Organizacji OMEP. W jury konkursu zasiadły także bardzo ważne osobistości: reżyser teatralny z Pałacu Młodzieży w Koszalinie, muzyk Filharmonii Koszalińskiej oraz pedagoga Państwowej Szkoły Muzycznej w Koszalinie, oraz – gospodarz teatru Variete Muza w Koszalinie oraz sekretarz jury- Nasz wicedyrektor Przedszkola Nr 34 w Koszalinie.

Przygotowanie konkursu trwało dobre trzy miesiące. Pomysłodawczyniami są dwie nauczycielki z Przedszkola 34 – mgr Ewa Raczkowska i mgr Katarzyna Pyrzyńska. Jednak do zrealizowania festiwalu zaangażowana była cała kadra, wszyscy współpracownicy a także rodzice Przedszkola 34. Gdyby nie prężna współpraca, której cały czas się uczymy, nic by nam się nie udało. Wszyscy musieliśmy podzielić się zadaniami, zgodnie z naszymi kompetencjami, umiejętnościami a także talentami. Przygotowanie konkursu zajęło nam dużo czasu, przy czym poza organizacją, każdy miał swoje codzienne obowiązki do wypełnienia. Oczywiście, nie zawsze wszystko szło gładko. Nie każdy przez cały czas miał szeroki uśmiech przyklejony do twarzy. Były także trudne i ciężkie chwile, jednak ciągle należy pamiętać, że w grupie siła a współpraca się opłaca! Nawet w dniu występu spotkała nas niemiła niespodzianka, która mogła zaważyć na tym, czy konkurs się powiedzie. Ale upór i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach przy takim wsparciu, jakim są osoby tworzące Nasze Przedszkole, wszystko się udało i …zdążyliśmy!!!

Festiwal przebiegł zgodnie z planem. Dzieciaczki na scenie spisały się koncertowo. Wszyscy goście, organizatorzy, sponsorzy byli pełni zachwytu dla dzielnych małych Gwiazd reprezentujących swoje przedszkola. Dyrektor a zarazem właściciel Teatru Variete MUZA po zakończeniu imprezy od razu zaproponował nam termin na przeprowadzenie II edycji konkursu w przyszłym roku! A zatem sukces w pełnej krasie. J Przy okazji także Nasze Przedszkole Nr 34 spotkała na koniec bardzo miła i wzruszająca niespodzianka! Prezes Polskiego Stowarzyszenie Dalton pani Katarzyna Dryjas wręczyła naszej Pani Dyrektor – Violettcie Antkowiak wyjątkowe wyróżnienie od Prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Dalton Roela Röhner – „Member of Dalton International”, czyli od 18.03.2017 staliśmy się dodatkowo placówką międzynarodową. Jest to dla nas niezwykła nobilitacja, motywująca do dalszych działań, zarażania oraz angażowania  wszystkich dookoła. Niech moc będzie z Wami!

mgr Katarzyna Pyrzyńska

Koordynator Przedszkola Nr 34 w Koszalinie